Międzynarodowa Noc Muzeów 2021

Międzynarodowa Noc Muzeów 2021

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu tradycyjnie przyłączyło się do obchodów Międzynarodowej Nocy Muzeów, zapewniając gościom w sobotnie popołudnie i wieczór 15 maja 2021 roku wiele atrakcji. 

Od godziny 14. do północy trwało indywidualne zwiedzanie wystaw stałych Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję oraz Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa, a także wystawy czasowej Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytm. Do dyspozycji Gości obecni byli przewodnicy, którzy dzielili się ze słuchaczami wiedzą, a chętnym zdradzali tajniki gry na wybranych instrumentach.

O godzinie 21 odbyło się spotkanie on-line z Adamem Miernikiem z działu Zbiorów Historycznych i Sztuki, który opowiadał o fundatorach i budowniczych zamku w Szydłowcu, o historii samego budynku, oraz kościoła i miasta Szydłowiec. Prelekcja była wprowadzeniem do nowej wystawy stałej Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli, którą Muzeum planuje otworzyć w połowie grudnia tego roku.

Goście Muzeum w tą niezwykłą noc mieli także okazję obejrzeć projekcję audiowizualną wyświetlaną na murze kurtynowym szydłowieckiego zamku. Projekcja była swoistą podróżą przez historię, którą Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu tworzy 53 lata, a  jako placówka samodzielna dokładnie 45 lat.

Miniona Noc Muzeów zgromadziła nie tylko mieszkańców Szydłowca, którzy przybywali całymi rodzinami, ale również gości z innych miast Polski jak Częstochowa, Kielce, Radom czy Warszawa. Mimo trudnego czasu pandemii ten niecodzienny czas, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych form ostrożności, minął w niezwykle miłej atmosferze.