Międzynarodowa Noc Muzeów 2025 – Dziękujemy, że odnaleźliście nas w ciemnościach !

Międzynarodowa Noc Muzeów 2025 – Dziękujemy, że odnaleźliście nas w ciemnościach !

Oferta Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przyciągnęła do Centrum Naukowo-Administracyjnego gości z Szydłowca, z regionu i spoza regionu. 

Zespół KRZIKOPA rozgrzał melomanów znakomitym wykonaniem i ciekawą, muzyczną trawestacją melodii z Górnego Śląska. Oryginalna aranżacja akustyczna,  niemal atawistyczna rytmika, repetycyjne zwroty, śpiewokrzyk wokalistki stworzyły energetyczną, rokową,  transową aurę.  Kontynuacją Nocy Muzeów była możliwość skorzystania z oferty wystawienniczej muzeum. Kto zdecydował się na zwiedzanie z kuratorami i przewodnikami w grupach, mógł najpierw podziwiać  dziedziniec zamkowy, pięknie oświetlony przez gospodarza obiektu.  

Jubileusz 50-lecia otwarcia dla zwiedzających Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

W Międzynarodową Noc Muzeów 2025 rozpoczęliśmy świętowanie jubileuszu 50-lecia otwarcia dla zwiedzających Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Zaprosiliśmy do obu naszych lokalizacji: na wystawy w Zamku w Szydłowcu i do Centrum Naukowo-Administracyjnego przy ul. Kąpielowej. Były warsztaty dla dzieci, zwiedzanie z przewodnikami i kuratorami oraz koncert.

Wystawa plenerowa „50 lat od otwarcia dla zwiedzających, 20 lat z Samorządem Województwa Mazowieckiego”

W Międzynarodową Noc Muzeów 2025 odwiedzających  muzeum witała wystawa plenerowa przypominająca pierwszą wystawę stałą (otwartą 19 maja 1975 roku) oraz najważniejsze momenty w działalności placówki w minionym półwieczu. Wystawa podkreślała znaczenia jakie dla instytucji ma 20-letni okres funkcjonowania w strukturach Samorządu Województwa Mazowieckiego. Okres, w którym wybudowano nową siedzibę muzeum, przygotowano trzy nowe wystawy stałe, jednocześnie udostępniając zwiedzającym niemal wszystkie komnaty szydłowieckiego zamku, którymi dysponuje muzeum.

Wystawy stałe i wystawa czasowa w Międzynarodową Noc Muzeów

W tym roku w Noc Muzeów zaproponowaliśmy zwiedzanie wystaw w nowej formule. Przez muzealne ekspozycje poprowadzili zwiedzających kuratorzy kolejnych wystaw oraz przewodnicy. Zaczęliśmy też nietypowo – od najnowszej wystawy stałej, położonej na najniższej kondygnacji, z której korzysta muzeum – przybliżającej historię Zamku w Szydłowcu.

Oprowadzający wyjaśniali, w jaki sposób 500-letnie zamkowe komnaty stały się miejscem prezentacji ludowego instrumentarium muzycznego oraz jakie funkcje pełniły poszczególne pomieszczenia, gdy zamek był jedyną siedzibą muzeum; gdzie znajdował się gabinet dyrektora, a gdzie magazyny zbiorów i biura.

Noc Muzeów 2025 także dla dzieci

W tym roku przygotowaliśmy specjalne atrakcje dla dzieci. Poza zajęciami w Eksperymentarium Dźwięku, które od początku istnienia tej przestrzeni edukacyjnej cieszą się niesłabnącą popularnością oraz odkrywaniem wystaw w asyście muzealnego przewodnika, w sali wystaw czasowych, w której prezentowana jest ekspozycja „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne” obyły się warsztaty. Po zapoznaniu się z historią i procesem powstawania gwizdków i okaryn (wszystkie informacje były „dobrze ukryte” w specjalnie przygotowanych schowkach), przyjrzeniu się z lupami w ręku muzealnym obiektom, uczestnicy w czasie zajęć „Ćwir, ćwir, świrk! – co to znowu za muzyka” tworzyli własne zdobienia gwizdków. Na koniec wspólnie muzykowali na gwizdkach i okarynach wykonanych przez twórców ludowych.

Jak zwykle dzięki spotkaniom z młodymi zwiedzającymi  –  pełnymi entuzjazmu, energii i otwartości, mogliśmy spojrzeć na tradycję muzyczną z innej perspektywy.

Koncert zespołu Krzikopa

O 20:00 w Centrum Naukowo-Administracyjnym Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych rozpoczął się koncert zespołu Krzikopa.

Melodie i teksty zaczerpnięte z tradycji muzycznej Górnego Śląska ubarwione współczesnymi motywami z wielką siłą wybrzmiały w środku Polski. Publiczność wysłuchała tak charakterystycznych i znanych śląskich utworów jak „Karolinka” i „Karliku, Karliku”, śpiewanych gwarą (np. Hasiorki), czy nawiązujących z humorem do śląskiego krajobrazu – „W hołdzie hałdzie”.

Momentami było nostalgicznie i spokojnie jak przy wykonanej na dwa głosy kołysance „Nynej, ty nynej”. Za to na bis z energią, z przytupem publiczność wraz z artystami śpiewała ludowy utwór „Zabilimy kokota”.

Międzynarodowa Noc Muzeów 2025 już za nami, ale najważniejsze wydarzenia związane z jubileuszem 50-lecia otwarcia muzeum dla zwiedzających dopiero przed nami. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i mediów społecznościowych.