media noc muzeów

Międzynarodowa Noc Muzeów 2022

W sobotę 14 maja 2022 r. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, przyłączając się do obchodów Międzynarodowej Nocy Muzeów, przygotowało atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Dzieci wzięły udział w warsztatach „W instrumentarium ludowego rytmu”, w czasie których zbudowały własne instrumenty muzyczne, a następnie zwiedziły muzealne ekspozycje, poznając ich tajemnice pod okiem przewodnika. Korzystając ze specjalnych aplikacji – na muzealnych ekranach – tworzyły własne kompozycje, które można było zapisać cyfrowo, odsłuchać, a nawet – „zabrać ze sobą” przesyłając na adres e-mail.

Dorośli zapoznali się z szydłowiecką – największą w kraju – kolekcją ludowych instrumentów muzycznych w czasie oprowadzania z przewodnikiem. Nie zabrakło chętnych do gry na specjalnie przygotowanych instrumentach – ludowej perkusji, harmonii, burczybasie, skrzypcach laskowych i cytrze. Było dużo radości i hałasu!

W dużo spokojniejszej atmosferze, najstarszych XV-wiecznych zamkowych komnatach znajdujących się na półpiętrze skrzydła północnego, w których mieści się najnowsza wystawa stała „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli”, można było wysłuchać opowieści o historii zamku i jego właścicielach, oglądając artefakty, będące świadkami dawnej świetności Szydłowca.

W muzealnym kinie zaprezentowaliśmy filmy o zamku w Szydłowcu, o fundacjach dla kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu oraz filmy dokumentalne o budowniczych instrumentów muzycznych.