Marian Bujak – artysta skrzypiec i bohater kulturowy
Ludowe „stradivariusy” to nie tylko wystawa czasowa, którą od miesiąca można podziwiać w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, ale również szereg wydarzeń jej towarzyszących. Pierwszym z nich była prelekcja cenionego etnografa Remigiusza Mazura-Hanaja, przybliżająca sylwetkę lokalnego skrzypka Marana Bujaka.
Spotkanie odbyło się w miniony czwartek (tj. 19.10.2017), a zainaugurowała je Katarzyna Zedel, witając wszystkich przybyłych i przedstawiając gościa wieczoru. Następnie Remigiusz Mazur-Hanaj opowiedział zebranym min. o funkcji muzyka ludowego w społeczeństwie, początkach swojej znajomości z Marianem Bujakiem i o tym, co wyróżniało go spośród innych skrzypków (zarówno tych ludowych jak i profesjonalnych). Charyzma, staranność dźwięku, ogromny repertuar i dbałość o utrwalenie tradycji to tylko niektóre z powodów, dla których można M. Bujaka nazywać „bohaterem kulturowym”. Wykładowi towarzyszył pokaz licznych fotografii oraz prezentacja filmu dokumentalnego „Stara muzyka” z 1999 roku, na którym nie tylko mogliśmy podziwiać wspaniałą grę mistrza, ale też poznać historię jego ludowej działalności.
Bardzo ucieszyli nas przybyli goście, pośród których znalazły się nie tylko osoby pamiętające M. Bujaka jako kolegę czy sąsiada, ale jego trzecie i czwarte pokolenie – wnuczka Katarzyna Wojciechowska wraz z synami.
Miłym akcentem było przekazanie przez Jana Piwowarczyka do biblioteki muzealnej książki pt. „Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych” wydanej w 1989 roku przez WOK w Lublinie. Ta już archiwalna publikacja jest bardzo cenna dla muzeum gdyż na jej stronach wymieniony został Marian Bujak zdobywca „Baszty” w 1979 roku w wyżej wymienionym konkursie.
Spotkanie zorganizowane w ramach projektu Ludowe „stradivariusy”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.