Zamek w Szydłowcu na wyspie otoczonej wodą nocą. Na bocznym murze wyświetlana kolorowa animacja

Mapping – świetlno-dźwiękowa improwizacja na temat historii szydłowieckiego zamku

W piątek 6 grudnia 2024 roku po zapadnięciu zmroku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu rozświetliło zamkowe mury multimedialnym pokazem będącym świetlno-dźwiękową improwizacją na temat historii szydłowieckiego zamku.

Mapping przygotowany przez informatyków na podstawie pomiarów 3D zamkowego muru, z trójwymiarowymi elementami animowanymi, ciekawym podkładem muzycznym oraz lektorem opowiadającym o szydłowieckim zamku przyciągnął w jego okolice wielu mieszkańców Szydłowca i gości spoza miasta.

Prezentacja ukazywała dzieje Szydłowca jako osady, której początki najprawdopodobniej sięgają XII stulecia, kiedy na tych terenach powstawały latyfundia słynnego rodu Odrowążów. W nieprzebytej puszczy, w rozlewiskach Korzeniówki, w miejscu przebiegu traktów, na sztucznie usypanej wyspie wzniesiono gród. Pierwsi Odrowążowie, którzy przyjęli nazwisko Szydłowieccy – Jakub i Sławko postarali się o prawa miejskie dla osady.

W XV wieku na wyspie powstał pierwszy zamek, zwany „domem gotyckim”. Zbudowany został dla Stanisława Szydłowieckiego (marszałka dworu, ochmistrza synów królewskich).

Czasy renesansu przyniosły zamkowi niebywały rozkwit. Syn Stanisława, Mikołaj Szydłowiecki, rozbudował siedzibę rodową, która dzięki wspaniałości architektury, dekoracjom i wystrojowi wnętrz dorównywała najświetniejszym ówczesnym europejskim rezydencjom. Tutaj spotykały się sztuka, polityka i historia.

Po śmierci ostatniego z Szydłowieckich, pod rządami Radziwiłłów zamek przeżywał kolejne zmiany. Nowi właściciele dodali mu blasku, dostosowując go do zmieniających się czasów i potrzeb.

Ostatnia właścicielka zamku, Anna Sapieżyna, urządziła część zamkowych wnętrz w modnym w początkach XIX wieku stylu empire, a między zamkiem i miastem założyła ogród spacerowy ze zwierzyńcem. W 1828 roku odsprzedała dobra szydłowieckie rządowi Królestwa Polskiego.

W XIX i XX wieku zamek miał wielu właścicieli i pełnił różne funkcje. Dopiero w latach 60. XX wieku oddano go w ręce instytucji publicznych. W 1968 roku zamek stał się siedzibą Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, a jego komnaty do dziś mieszczą muzealne ekspozycje.

 

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Zamek w Szydłowcu. Historia, architektura i sztuka”.

Projekt sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.