Koncert Z nizin i gór. W dialogu regionów. Radomskie & Beskidy

Koncert „Z nizin i gór. W dialogu regionów. Beskidy & Radomskie”

Koncert miał miejsce w komnatach szydłowieckiego zamku w piątkowy wieczór 21 października 2022 r. Rozpoczęła go kapela Wałasi, która zaprezentowała tradycyjne melodie z Beskidów, prawdziwą muzykę in crudo, frapującą rdzennym archaizmem. Na zabytkowych gajdach, mistrzowsko wykonanym instrumencie z początku XIX wieku, grał Zbigniew Wałach, na skrzypcach Zbigniew Michałek „Baja”.

Jako druga wystąpiła Kapela Rodziny Tarnowskich z Domaniowa (region radomski), przypominając tradycyjne melodie weselne, również i te, które do tradycji przeniknęły w drugiej połowie XX wielu. Publiczność porwali do zabawy grający na skrzypcach Adam Tarnowski, Jan Tarnowski na harmonii trzyrzędowej oraz Krzysztof Lisek na barabanie.

Wykonany na finał wspólny występ kapel podniósł temperaturę serc. Rozśpiewana widownia, poruszana muzyką, artystyczną werwą wykonawców, stała się częścią wydarzenia, przypominając o tym, że muzyka ludowa, to muzyka uczestnictwa, budująca wspólnotę.

Dziękujemy wykonawcom za wspaniałe przeżycia.

Koncert „Z nizin i gór. W dialogu regionów. Beskidy & Radomskie” zrealizowany został w ramach VI Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych. Konkurs dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

MKiDN logo

oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

SWM logotyp