Kolejne nagrody dla Muzeum

Kolejne nagrody dla Muzeum

Z radością dzielimy się wiadomością, że Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zostało szczególnie docenione podczas tegorocznej edycji konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – WIERZBA” poprzez przyznanie II miejsca w kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana w 2015 roku” oraz dwóch wyróżnień: za wydawnictwo i projekt otwarty.

Wystawa czasowa – „Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i ludowe instrumenty muzyczne w malarstwie polskim” (kurator i autor scenariusza – dr Aneta I. Oborny) pokazywana od października 2015 do maja 2016 roku otrzymała drugie miejsce w kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana w 2015 roku”.

Katalog wystawy pod tym samym tytułem, autorstwa Anety I. Oborny (wciąż dostępny w siedzibie Muzeum) został wyróżniony w kategorii „Najciekawsze wydawnictwo muzealne wydane lub współwydane w 2015 roku przez placówkę muzealną”.

Projekt pt. „Konserwacja instrumentów muzycznych z kolekcji muzealnej – przywrócenie ich świetności i stanu ekspozycyjnego” otrzymał wyróżnienie w kategorii „Najlepszy muzealny projekt otwarty zrealizowany w 2015 roku”. Konserwacja instrumentów została przeprowadzona przez firmy: poznańska „Lutnia. Budowa, naprawa instrumentów muzycznych”, lubelska „Accrea Accordions” oraz „Pracownia Lutnictwa Artystycznego – Marek Pielaszek” z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim.

Wyniki konkursu ogłoszono dnia 25 sierpnia 2016, a rozdanie nagród odbędzie się 22 września w Sierpcu. W tym roku laureaci zostali wyłonieni spośród rekordowo dużej ilości zgłoszeń, bo aż 91 zdarzeń muzealnych z obszaru całego Mazowsza.

Jest to piąta w tym roku, a ósma w ciągu ostatnich pięciu lat działalności, nagroda dla szydłowieckiego Muzeum.