Po prawej stronie stojący mężczyzna. Po lewej stronie na stole leżą instrumenty muzyczne.

Jak zbudować lirę korbową? – warsztaty z Janem Maliszem

W poniedziałek 18 września 2023 r. w Centrum Naukowo-Administracyjnym Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odbyły się warsztaty „Jak zbudować lirę korbową”.

Spotkanie prowadził Jan Malisz, który uczył się gry na lirze oraz budowy lir korbowych u mistrza Stanisława Wyżykowskiego. Dziś buduje instrumenty tradycyjne oraz ich modyfikacje.

Twórca, prezentując swój warsztat, opowiadał o elementach konstrukcyjnych lir korbowych, rodzajach drewna, z których mogą być wytwarzane i technikach budowy.

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję zagrać na lirze korbowej, kierując się wskazówkami prowadzącego. Podsumowaniem był konkurs wiedzy o budowie liry korbowej.

—–

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

logo - samorząd województwa mazowieckiego - 25 lat