brązowy plakat z sylwetką mężczyzny z brodą

Happening „Ballady dziadowskie” na Rynku Wielkim w Szydłowcu

W niedzielę 17 września 2023 r. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza na spotkanie z lirnikiem.

Na Rynku Wielkim w Szydłowcu, u bram kościoła pw. św. Zygmunta, odbędzie się happening „Ballady dziadowskie”. W roli dziada-lirnika wystąpi Jan Malisz. Wydarzenie będzie odtworzeniem najbardziej typowej dla polskiej kultury kresowej z przełomu XIX i XX wieku sytuacji wykonawczej z udziałem liry korbowej.

Wprawdzie obszar występowania liry korbowej ograniczał się w tamtym czasie do Ukrainy, ale zasięg działalności lirników był znacznie szerszy i sięgał także północnej Małopolski (dziś południowa część województwa Mazowieckiego).

Ballady w akompaniamencie liry korbowej będą wykonywane w godzinach 11:30-13:00.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

—–

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

logo - samorząd województwa mazowieckiego - 25 lat