stoły z instrumentami. Na drugim planie dzieci i dorośli

Europejskie Dni Dziedzictwa w Szydłowcu i w Orońsku

W sobotę i niedzielę 9 i 10 września 2023 r. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu uczestniczyło w Europejskich Dniach Dziedzictwa. To największy w Europie cykliczny projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego.

Poprzez ułatwienie dostępu do zabytków, wystaw oraz wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych projekt promuje różnorodność regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz podkreśla wspólne korzenie kultury europejskiej.

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu umożliwiło bezpłatne zwiedzanie ekspozycji mieszczących się w zabytkowych komnatach szydłowieckiego zamku, prezentujących wciąż żywe tradycje związane z kulturą muzyczną polskiej wsi.

W niedzielę prezentowaliśmy ludowe instrumenty i narzędzia muzyczne w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W parku otaczającym pałac Józefa Brandta uczestnicy Europejskich Dni Dziedzictwa mieli okazję zagrać na ręcznie wykonanych skrzypcach diabelskich, dżazie, czyli ludowej perkusji, piszczałkach, gwizdkach, klekotkach, terkotkach i grzechotkach. Chętni budowali i ozdabiali burczybasy oraz uczyli się wydobywać z nich dźwięki.