Cenny obraz w kolekcji Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na zakup obrazu o tematyce muzycznej. Pozyskamy wysokiej klasy dzieło Johanna Petera Bredta „Portret kobiety w czarnej sukni” z 1820 roku.

Johann Peter Bredt urodził się w 1782 Barmen, zmarł 1852 tamże. Ten niemiecki malarz trudnił się kupiectwem, kształcił się u swego przyjaciela Henricha Christopha Kolbe – ulubionego portrecisty Nadrenii, wykładowcy w Dusseldorfie. Johann Peter Bredt malował przede wszystkim portrety, indywidualne i zbiorowe oraz sceny religijne. Podobnie jak obrazy H. Ch. Kolbe, noszą typowe cechy niemieckiego malarstwa pierwszej połowy XIX wieku. Charakteryzują się realistycznymi środkami wyrazu, dbałością w podejściu do szczegółów, staranną kompozycją. J. P. Bredt posługiwał się zgaszoną ciemną paletą barwną, z wyraźnymi akcentami barwnymi, które doskonale współgrają z ciemnym bitumicznym tłem jakie stosuje w swoich portretach. Pozyskany obraz nosi typowe cechy malarstwa Bredta. Zwraca uwagę precyzja, z jaką oddana jest faktura – jedwabiu, koronek, piór i innych elementów dekoracyjnych, w tym umieszczonej na drugim, ale jakże wyraźnie obecnej i z pietyzmem oddanej – harfy. Jest to portret reprezentacyjny wyróżniający się dobrym poziomem artystycznym.

Zakupimy obraz, który splata w sobie wszystkie profile działalności Muzeum: muzyczny poprzez instrument (harfa) dość szczegółowo uwidoczniony w tle płótna; etnograficzny – poprzez jedwabną chustę damy, z barwnym, ludowym wzorem; historyczny – poprzez związki Radziwiłłów – dawnych właścicieli szydłowieckiego zamku, z kulturą Niemiec (od 1547 roku książąt Rzeszy), malarstwo niemieckie zapewne uświetniało wnętrza rezydencji Radziwiłłów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Budżetu Województwa Mazowieckiego.

Całkowity koszt realizowanego zadania wynosi 49 980 zł, w tym dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi 35 000 zł, z budżetu Województwa Mazowieckiego 14 980 zł.