mężczyzna siedzi bokiem. Na kolanach trzyma drewnianą lirę korbową

„Ballady dziadowskie” – happening na szydłowieckim rynku

W minioną niedzielę (17 września 2023 roku) happening „Ballady dziadowskie” zgromadził niemałą publiczność przed kościołem pw. św. Zygmunta w Szydłowcu.

Jak w XIX i w początkach XX wieku dziad-lirnik, siedząc przed świątynią, grał na lirze korbowej i śpiewał pieśni, których słowa opowiadały o dawnych wydarzeniach i historiach zaczerpniętych z obserwacji życia miast oraz wsi. „Ballady dziadowskie” z oryginalnymi słowami, utrwalonymi przez etnografów, wykonał Jan Malisz (multiinstrumentalista, twórca ludowy, budowniczy instrumentów muzycznych).

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przygotowało happening w celu przybliżenia mieszkańcom Szydłowca tradycji związanych z nietypowym ludowym instrumentem muzycznym, jakim jest lira korbowa.

Wydarzeniu towarzyszyło „Małe targowisko instrumentów”, w czasie którego można było nabyć ręcznie robione ludowe narzędzia muzyczne: gwizdki, piszczałki, kołatki i pukawki.

—–

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

logo - samorząd województwa mazowieckiego - 25 lat