„Ale dżaz!…”

„Ale dżaz!…”

We wtorkowy wieczór, 29 września 2020 r., Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otworzyło nową wystawę czasową „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu”. Jest to kolejna wystawa o tematyce instrumentologicznej, koncentrującej się wokół jednego typu instrumentów i roli jaką odgrywa w świecie muzyki tradycyjnej.

Wystawa jest częścią większego projektu pod tym samym tytułem, realizowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego przy dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Po oficjalnym powitaniu gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele samorządów i instytucji kultury oraz przyjaciele Muzeum,  głos zabrały Dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – dr Aneta Oborny oraz kurator wystawy a zarazem koordynator projektu – Karolina Anna Pawłowska. Otwarciu wystawy towarzyszyła  promocja wydawnictwa – katalogu pod tym samym tytułem, będącego małym kompendium wiedzy na temat ludowych perkusji i membranofonów.

Wystawa Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu podzielona jest na sześć głównych części. Prezentowane są na niej gównie różne instrumenty membranowe – od prostych bębenków jedno i dwumembranowych, poprzez  bębny o różnych gabarytach i różnym stopniu komplikacji konstrukcyjnej, po koncentrujące główną uwagę tzw. dżazy – ludowe perkusje, popularne w muzyce ludowej szczególnie w latach 60. i 70. XX wieku, jako efekt dialogu tradycji z ówczesnymi trendami muzycznymi, kierującymi uwagę świata muzycznego na rytm. Jedną z interaktywnych atrakcji wystawy jest, wykonany na zamówienie muzeum przez Jana Wochniaka z Kłudna dżaz, na którym zwiedzający wystawę  może spróbować zagrać, do muzyki ludowej płynącej z playbacku i poczuć się jak członek kapeli ze zdjęcia. Całość dopełniają różnego typu multimedia, w tym filmy, stanowiska do odsłuchu muzyki ludowej, zabawki muzyczne stworzone podczas warsztatów budowy w ramach wspomnianego projektu, fotogramy udostępnione przez Państwa Bieńkowskich z Fundacji Muzyka Odnaleziona. Część obiektów umieszczonych pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, Muzeum Etnograficznego w Poznaniu – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz od Pana Zdzisława Sochy, gospodarza „Sochowej Zagrody” Ludowego Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej.

Podczas uroczystości nie mogło również zabraknąć akcentu muzycznego. Specjalnie na otwarcie nowej wystawy czasowej wystąpili: Kapela Dobrzeliniaków z Żychlina oraz zespół Artur Dutkiewicz TRIO. W programie znalazły się oberki, kujawiaki i mazurki, ale nie zabrakło również utworów z najnowszej płyty Artur Dutkiewicz Trio „Traveller” z elementami polskiej muzyki ludowej oraz world music.

 

 

Kurator, scenariusz: Karolina A. Pawłowska

Koncepcja: dr Aneta Oborny

Aranżacja plastyczna: Marta Majewska

 

Wystawa czynna dla zwiedzających od 30 września 2020 r. do października 2021 r.

 

Wystawa zrealizowana w ramach projektu „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu” dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz z Budżetu Województwa Mazowieckiego