Zwiedzanie Zamku w Szydłowcu – podpowiadamy co i kiedy warto zobaczyć w wakacje
Zamek w Szydłowcu to jedna z najciekawszych magnackich rezydencji w środkowej Polsce. Wybudowana przez Szydłowieckich, rozbudowana przez Radziwiłłów, przez ćwierć wieku należąca do Anny Sapieżyny, zachowana w jedynie nieznacznie zmodyfikowanej formie, dziś jest ważnym punktem na mapie kulturalnej, bo w jej XV-XVII-wiecznych wnętrzach działa muzeum, które zaskoczy dzieci i dorosłych.
Zamek w Szydłowcu – jak dojechać?
Szydłowiec położony jest przy drodze krajowej S7 pomiędzy Kielcami a Radomiem. To idealne miejsce na przerwę w podróży dla tych, którzy podróżują między górami a morzem.
Dla osób jadących drogą S7 z północy na południe (np. z Gdańska, Warszawy do Krakowa)
- zjazd 87 – Szydłowiec Północ na drogę DW727 w kierunku Przysuchy
- najwygodniejszą trasę pokazują kierunkowskazy do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
- od zjazdu do zamku jest około 2,0 km (ok. 5 minut jazdy)
Dla osób jadących drogą S7 z południa na północ (np. z Kielc i Krakowa do Warszawy)
- zjazd 86 – Szydłowiec Południe
- najwygodniejszą trasę pokazują kierunkowskazy do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
- od zjazdu do zamku jest około 3,5 km (ok. 6 minut jazdy)
Zamek w Szydłowcu – gdzie zaparkować?
Przed zamkiem przy ul. Gen. J. Sowińskiego 2 znajduje się niewielki parking dla samochodów osobowych.
parking przed zamkiem: 51°13’34.8″N 20°51’09.1″E
Większy parking dla samochodów osobowych znajduje się przy ul. Ogrodowej. To około 500 m od wejścia na wyspę zamkową. Droga prowadzi przez Park Radziwiłłowski. Przy parkingu znajdują się bezpłatne toalety.
parking przy ul. Ogrodowej: 51.226612, 20.856977
Miejsca parkingowe dla autokarów zostały wyznaczone koło ratusza na Rynku Wielkim.
W okresie letnim na Rynku Wielkim ograniczona jest liczba miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, a czas dozwolonego postoju wynosi do 45 minut.
Zwiedzanie Zamku w Szydłowcu – wejście do zamku
Zamek w Szydłowcu położony jest na wyspie otoczonej fosą. Na wyspę prowadzi jeden most. Znajduje się on od strony ul. Gen. J. Sowińskiego.
W zamku mieszczą się dwie instytucje SCK „Zamek” oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Wejście do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu znajduje się na końcu wyspy zamkowej. Po przejściu przez most należy kierować się w prawo chodnikiem wzdłuż muru zamkowego (nie wchodzić na dziedziniec). Ścieżka biegnie do szerokich, kamiennych schodów prowadzących do wejścia do muzeum.

Zamek w Szydłowcu – Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
Od 1975 roku (czyli od 50 lat!) w komnatach Zamku w Szydłowcu prezentowane są ekspozycje Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Chociaż dzisiaj muzeum ma też drugą siedzibę w mieście, nadal swoją kolekcję udostępnia zwiedzającym w najcenniejszych zamkowych komnatach skrzydeł północnego i wschodniego.
Kiedy można zwiedzać Zamek w Szydłowcu?
Zamkową wyspę można zwiedzać codziennie. Natomiast zwiedzanie komnat zamku możliwe jest w godzinach otwarcia muzeum. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu jest czynne w okresie letnim:
- od wtorku do piątku w godzinach 9:00–16:00
- w weekendy – w godzinach 11:00–18:00.
Ostatnie wejście możliwe jest pół godziny przed zamknięciem.
Muzeum będzie zamknięte:
- w każdy poniedziałek
- 1 stycznia
- 6 stycznia
- Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny
- Boże Ciało
- 15 sierpnia
- 1 listopada
- 11 listopada
- 25 grudnia
- 26 grudnia
Dodatkowe informacje: +48 48 617 12 43, rezerwacja@muzeuminstrumentow.pl
Zwiedzanie Zamku w Szydłowcu – Ile kosztują bilety do Zamku w Szydłowcu?
We wtorki wejście do komnat Zamku w Szydłowcu, w których mieści się Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, jest bezpłatne.
Dzieci do lat 7 mogą zwiedzać zamek bezpłatnie.
Zwiedzanie Zamku w Szydłowcu – co można zobaczyć w środku?
Wchodząc do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu znajdujesz się na pierwszym piętrze skrzydła wschodniego zamku. Ze szczytu schodów, które prowadzą do muzeum, rozciąga się widok na fosę, Park Radziwiłłowski oraz wznoszące się ponad doliną rzeki Korzeniówki zabudowania Szydłowca.
Zwiedzanie Zamku w Szydłowcu – wystawa „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję”
Sień Radziwiłłów – Zamek w Szydłowcu – skrzydło wschodnie
Pierwsza komnata, w której znajdują się kasa biletowa, muzealny sklepik oraz szatnia, jest jednocześnie pierwszą salą ekspozycyjną. Tu zaczyna się wystawa stała „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję”. W gablotach znajdują się cenne instrumenty muzyczne wykonane tradycyjnymi metodami przez ludowych twórców. Przestrzeń zaaranżowano w sposób pozwalający na przyjrzenie się architekturze wnętrza. Widoczne są: sklepienie krzyżowo-żebrowe, fragmenty renesansowych malowideł naściennych oraz wykonane z piaskowca barokowe portale.
Sala wystaw czasowych – Zamek w Szydłowcu – skrzydło wschodnie
Na lewo od Sieni Radziwiłłów znajduje się sala wystaw czasowych. Mieści się ona w jednej z największych zamkowych komnat. Charakterystycznym elementem pomieszczenia jest znajdujący się na środku filar wspierający sklepienie krzyżowo-żebrowe oraz znajdujący się na lewo od wejścia barokowy kamienny kominek.
Komnaty Radziwiłłów I i II – Zamek w Szydłowcu – skrzydło wschodnie
Na prawo od Sieni Radziwiłłów znajdują się dwie niewielkie komnaty – to dalszy ciąg wystawy „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję”. W gablotach znajdują się instrumenty muzyczne z różnych grup m.in.: cymbały, basy, dudy, harmonie, ligawy, złóbcoki.

Jest też kącik, w którym można spróbować swoich sił w grze na kaszubskim instrumencie – burczybasie, a dalej stanowisko do robienia wrzawy obrzędowej kołatkami, terkotkami i klekotkami.
Instrumentom towarzyszą grafiki i obrazy związane z tematyką muzyczną.
Zwiedzanie Zamku w Szydłowcu – wystawa „Magia instrumentów – osobliwości inwencja trzygłosowa”
Komnata Staropolska – Zamek w Szydłowcu – skrzydło północne
Komnata Staropolska to pierwsza z komnat najstarszej części szydłowieckiego zamku, czyli tzw. domu gotyckiego zbudowanego w XV wieku przez Stanisława Szydłowieckiego. Licząca ponad 500 lat komnata dekorowana jest renesansowym, polichromowanym stropem kasetonowym. Wokół ścian znajduje malowany fryz, którego autorstwo przypisuje się wybitnemu artyście Renesansu – Stanisławowi Samostrzelnikowi. Zachowały się tu także kamienne obramienia drzwi i okien.
To początek wystawy stałej „Magia instrumentów – osobliwości inwencja trzygłosowa”.
W komnacie zaprezentowano instrumenty charakterystyczne dla muzyki dworskiej czasów świetności zamku jak: trąbki, dudy oraz kocioł.
Komnata Intermezzo z Instrumentarium Dźwięku – Zamek w Szydłowcu – skrzydło północne
W tej niewielkiej komnacie o współczesnym wystroju przygotowane zostało miejsce do grania na różnych instrumentach muzycznych oraz komponowania muzyki w wersji cyfrowej.
Ta część wystawy „Magia instrumentów – osobliwości inwencja trzygłosowa” to jedyne takie miejsce w Polsce. Można tu spróbować swoich sił w grze na oryginalnych instrumentach m.in. na lirze korbowej, cytrze, cymbałach czy harmonii.
Komnata Lutnicza – Zamek w Szydłowcu – skrzydło północne
To ostatnia komnata wystawy „Magia instrumentów – osobliwości inwencja trzygłosowa”. Choć pierwszym obiektem, który przykuwa uwagę po wejściu do sali jest „Portret kobiety w czarnej sukni” Johanna Petera Bredta, to równie ciekawe są instrumenty smyczkowe prezentowane w gablotach. Dźwięki niektórych z nich może usłyszeć dzięki specjalnej batucie dyrygenta.
Komnata zdobiona jest dekoracją malarską.

Zwiedzanie Zamku w Szydłowcu – wystawa „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu danych właścicieli”
Komnata Profanum – Szydłowieccy – Zamek w Szydłowcu – skrzydło północne
Komnata znajduje się w najstarszej części zamku. To tzw. wysoki parter skrzydła północnego. Zaczyna się tu wystawa „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu danych właścicieli”. Gotycko-renesansowe pomieszczenie dekorowane jest wczesnorenesansowym, belkowym stropem i posadzką odtworzoną według wzorów płytek odnalezionych w czasie prac remontowych na zamku w latach 70. XX w.
Zgromadzono tu obiekty przybliżające historię szydłowieckiej rezydencji: portrety dawnych właścicieli, dokumenty, rzemiosło.

Komnata Sacrum – Szydłowieccy – Zamek w Szydłowcu – skrzydło północne
Niewielka komnata dekorowana tak jak sąsiednia – belkowym stropem i odtworzoną posadzką. Znajdują się tu obiekty z XVI wieku świadczące o fundacjach dawnych właścicieli zamku i miasta dla miejscowej świątyni: późnogotyckie rzeźby i kamienna chrzcielnica, fragment oryginalnych drzwi szydłowieckiego kościoła. Ekspozycję uzupełnia film o kościele pw. św. Zygmunta – wybudowanym i wyposażonym przez Szydłowieckich.
Komnata Profanum – Radziwiłłowie – Zamek w Szydłowcu – skrzydło północne
Jest to ostatnia komnata wystawy „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu danych właścicieli”. Przybliża działalność familii Radziwiłłów oraz zachowane po niej pamiątki. Sala jest także punktem aktywizacji dzieci poprzez aplikacje z zadaniami utrwalającymi wiedzę o Szydłowcu.
Można tu obejrzeć film o historii zamku.
Zwiedzanie Zamku w Szydłowcu w wakacje
Wystawy stałe i czasowe
W tegoroczne wakacje zapraszamy do Zamku w Szydłowcu:
- na wystawy stałe:
- do Eksperymentarium Dźwięku
- na ekspozycję czasową „Z regionu świętokrzyskiego. Depozyty Muzeum Narodowego w Kielcach” (do 20 lipca)
- na wystawę czasową „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne” (do 31 lipca)
Wydarzenia
Zapraszamy także na wydarzenia, które odbędą się w Zamku w Szydłowcu.
Zamek w Szydłowcu. Historia. Architektura. Sztuka
- 20 lipca, godz. 12:00
- 10 sierpnia, godz. 12:00
czas trwania: ok. 60 min.
Spacer z historykiem sztuki po wyspie zamkowej oraz muzealnych komnatach, który pozwoli poznać dzieje zamku, przyjrzeć się kolejnym etapom jego rozbudowy oraz zobaczyć autentyczne detale kamieniarskie i zachowane elementy dekoracyjne.
Udział w wydarzeniu w cenie biletu wstępu.

Najmłodsi muzykanci. O muzyce i zabawie
- 27 lipca, godz. 12:00
czas trwania: ok. 45 min.
Wakacyjna podróż z przewodnikiem po wystawie „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne”, przygotowana dla najmłodszych odwiedzających, pełna interakcji, dźwięków, pozwalająca na swobodne odkrywania i kreacje inspirowane spotkaniem z folklorem.
Udział w wydarzeniu w cenie biletu wstępu.

FolkRelax
- 20 lipca 2025 roku, godz. 12:00
- 17 sierpnia 2025 roku, godz. 12:00
czas trwania: ok. 60 min.
Wakacyjny spacer z przewodnikiem z opowieścią o muzyce ludowej, tworzących ją ludziach i ręcznie wykonanych instrumentach, odkrywający świat, w którym kryją się źródła współczesnej muzyki.
Udział w wydarzeniu w cenie biletu wstępu.
Więcej informacji:
- tel. +48 48 617 12 41 (wtorek – piątek 9:00-16:00, sobota – niedziela 11:00–18:00)
- tel. +48 617 17 89 w. 108 (poniedziałek – piątek 7:30–15:30)
- email: rezerwacja@muzeuminstrumentow.pl, edukacja@muzeuminstrumentow.pl
Jak przygotować się do odwiedzenia Zamku w Szydłowcu?
Wszystkie informacje dotyczące wystaw i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu znajdują się na stronie internetowej www.muzeuminstrumentow.pl oraz w mediach społecznościowych.
W przypadku pytań warto zadzwonić w godzinach pracy muzeum +48 48 617 12 43 lub napisać: rezerwacja@muzeuminstrumentow.pl.
Wirtualne zwiedzanie Zamku w Szydłowcu
Dobrym sposobem na przygotowanie się do odwiedzania szydłowieckiego zamku jest obejrzenie wirtualnego spaceru po wyspie i po zabytkowych komnatach. Informacje przygotowano w języku polskim, angielskim i polskim języku migowym.
Szydłowiec to nie tylko zamek – inne zabytki i przyroda
Na południe i wschód od Zamku w Szydłowcu rozciąga się Park Radziwiłłowski. Z parku już tylko kilka kroków do Rynku Wielkiego z zabytkowymi ratuszem (z wieży ratuszowej widać m.in. najwyższe wzniesienie województwa mazowieckiego – Górę Altanę) i kościołem pw. św. Zygmunta.
Idąc dalej można odwiedzić dawny kamieniołom. To jeden ze świadków tradycji wydobycia i obróbki szydłowieckiego piaskowca. Dziś miejsce rekreacji z profesjonalnie urządzoną via ferratą. Na drogę powrotną do zamku warto wybrać trasę wzdłuż zalewu i nadrzecznej promenady z widokiem na kamienice najstarszej części miasta.