Wystawa plenerowa „50 lat od otwarcia Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, 20 lat z Samorządem Województwa Mazowieckiego” wpisuje się w obchody jubileuszu, przypominając o zmianach jakie były możliwe w funkcjonowaniu muzeum dzięki obecnemu organizatorowi.
Wystawa przywołuje opis pierwszej ekspozycji muzealnej w relacji ówczesnego dyrektora Alojzego Obornego – dyrektora Muzeum Świętokrzyskiego, potem Muzeum Narodowego w Kielcach, którego szydłowieckie muzeum było oddziałem, podkreślając, że był to „jeden z najnowocześniejszych etnograficznych pokazów muzealnych w Polsce”.
Przedstawiono również najważniejsze daty związane z historią placówki – powołanie w 1968 roku, otwarcie pierwszej wystawy dla zwiedzających w 1975 roku, organizację I Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych (1985), czy wpis do Państwowego Rejestru Muzeów (1999), a także to co działo się w XXI wieku; przede wszystkim otwarcie trzech nowych wystaw stałych i budowę nowej siedziby muzeum.
Zaprezentowano informacje o stale powiększających się zbiorach muzealnych, na które składają się największa kolekcja ludowego instrumentarium muzycznego w kraju oraz artefakty historyczne i artystyczne.
Przybliżono działalność popularyzacyjną prowadzoną przez muzeum: działania edukacyjne, artystyczne, wydawnicze i promocyjne, podkreślając znaczenie Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych.
Oddzielne plansze przeznaczono na prezentację ekspozycji stałych zlokalizowanych w Zamku w Szydłowcu, a przygotowanych dzięki środkom Samorządu Województwa Mazowieckiego:
- otwartej w 2015 roku wystawy „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję”, która zastąpiła ekspozycję z 1975 roku
- oraz wystaw „Magia instrumentów – osobliwości inwencja trójgłosowa” i „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli”, których udostępnienie było możliwe dzięki przeniesieniu administracji i magazynów muzealnych do nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Wystawa wskazuje najważniejsze kierunki rozwoju muzeum, które realizowane były dzięki zaangażowaniu organizatora – Samorządu Województwa Mazowieckiego, zapewniające powiększenie zasobów muzealnych (w tym rozwój kolekcji i infrastruktury), wysoki poziom wystawiennictwa, różnorodność oferty popularyzacyjnej.
—-
Wystawa plenerowa będzie prezentowana do końca sierpnia 2025 roku przed Centrum Naukowo-Administracyjnym Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.