Dwie dorosłe kobiety i ośmioro dzieci trzymają w dłoniach i dmuchają w drewniane rurki i ceramiczne zwierzątka. Przed nimi stoi stolik z instrumentami muzycznymi. W tle szklana gablota z instrumentami muzycznymi.

Otwarcie wystawy czasowej „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne”.

W czwartek 17 października 2024 roku w Zamku w Szydłowcu w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otwarta została wystawa czasowa „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne”.

Przybyli goście wkroczyli do świata dziecięcych instrumentów muzycznych poznając bogactwo barw i form niemal 260 muzealnych obiektów – glinianych gwizdków i okaryny, które od pokoleń bawią najmłodszych.

Gości przywitała Dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – dr Aneta Oborny przybliżając tematykę nowej wystawy i zaprezentowanych na niej aerofonów wargowych. Kurator Dagmara Kostrzewa podkreśliła edukacyjny charakter wystawy.

Podróż do świata dźwięków rozpoczęła się zanim otwarto drzwi do komnat nowej wystawy. W czasie spotkania z multiinstrumentalistami  Przemysławem Fickiem i Marcinem Blachurą uczestnicy wysłuchali nie tylko minikoncertu na ceramicznych i drewnianych instrumentach takich jak gwizdki, gwizdawki, okaryny, hyrkawki, ale poznali także techniki gry na nich.

Najmłodsi goście mieli okazję wypróbowania własnych sił w grze na gwizdkach, muzykując wspólnie z artystami.

Po wkroczeniu na wystawę można było przejść ścieżką dawnych tradycji rzemieślniczych, wytwórstwa glinianych instrumentów i narzędzi muzycznych o często zaskakujących formach antropo- i zoomorficznych.

Multisensoryczna forma ekspozycji „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne” zachęciła dzieci i dorosłych do poszukiwań, poznania procesu wytwarzania gwizdków i innych instrumentów ceramicznych w różnych regionach Polski, testowania ruchomych i dźwiękowych elementów wystawy, a także gier i zabaw plastycznych.

Najmłodsi, którzy przybyli na otwarcie wystawy otrzymali moc wrażeń i kolorowe niespodzianki w prezencie.

Wystawę można zwiedzać od 18 października 2024 r. w godzinach pracy muzeum.

  • kuratorki wystawy: Dagmara Kostrzewa i Maja Miśkowiec
  • aranżacja wystawy: Studio Robot
  • identyfikacja wizualna: Magdalena Gozdek
  • działania wydawnicze: Grzegorz Wawrzyńczak