Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne

Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne

Wystawa czasowa „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne” to kolorowa, muzyczna podróż do świata dziecięcych instrumentów muzycznych. Na ekspozycji  zaprezentowano 260 glinianych skarbów ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Są to gwizdki i okaryny, do dziś kojarzone przede wszystkim z zabawkami, którymi od najmłodszych lat bawią się pokolenia dzieci i młodzieży. Te mniej lub bardziej proste przedmioty muzyczne mają złożoną historię i zastosowanie, a ich różnorodność nie wynika tylko z bogactwa kolorów i form.

Ceramiczne narzędzia i instrumenty muzyczne zaliczane są do grupy aerofonów wargowych, czyli instrumentów muzycznych, których źródłem dźwięku jest powietrze wprowadzane do przestrzeni rezonansowej poprzez zadęcie. W zależności od ich wewnętrznej budowy i liczby otworów, pozwalają na tworzenie pojedynczych dźwięków, prostych zwrotów melodycznych, ale także bardziej skomplikowanych melodii.

Ceramiczne instrumenty przybierają różne formy, od prostych i prymitywnych do wręcz artystycznych, rzeźbionych i bogato dekorowanych. Te z wypalanej gliny zyskują kształty zoomorficzne, przedstawiające zwierzęta i antropomorficzne, przypominające postacie ludzkie. Inna grupa gwizdków to gwizdki napełniane wodą tzw. słowiki lub świstawki. Napełniony instrument wodą poprzez wdmuchiwane powietrze wydaje dźwięk „ćwierkania”.

Największą grupą z prezentowanych glinianych dzieł są ptaki. Postanowiliśmy dać się ponieść wodzom fantazji i wychodząc naprzeciw dziecięcej wyobraźni, zaprojektowaliśmy namiastkę drewnianego ogrodu, który na moment stanie się domem dla „śpiewających” kolorowych ptaszków z ceramiki.

Wystawa prezentująca gwizdki ceramiczne ze zbiorów szydłowieckiego muzeum, ukazuje nie tylko bogactwo i różnorodność zbiorów instytucji, zwraca uwagę na szerokie spektrum możliwości tych narzędzi i instrumentów. Multisensoryczna forma ekspozycji została przygotowana w taki sposób, by zachęcała dzieci do jej aktywnego poznawania.