Zdjęcie fragmentu ekspozycji. Ścianki z obrazami i napisami. Przed nimi gabloty z lirami korbowymi.

Lira korbowa – instrument romantycznego mitu | wystawa on-line

Wystawa czasowa „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu” w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu prezentowana była od 18 listopada 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku.
W zabytkowej przestrzeni szydłowieckiego zamku wyeksponowano cenne instrumenty muzyczne w otoczeniu dzieł sztuki: 24 XVIII, XIX i XX-wieczne liry korbowe z kilkunastu muzeów polskich (w tym ze zbiorów szydłowieckiej instytucji), oryginalne obrazy, grafiki oraz fotogramy dokumentujące znaczenie liry korbowej i dziada-lirnika w polskiej kulturze (Matejko, Wyczółkowski, Axentowicz, Malczewski, Makarewicz, Wyspiański).
Ekspozycję uzupełniały fragmenty dramatów i poezji twórców XIX i początku XX wieku oraz muzyka współczesnych lirników – tworząc jedyną w swoim rodzaju lekcję instrumentoznawstwa, historii, sztuki i literatury.

—–

Projekt „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.