„Nie sztuka coś dostać, kupić, przysposobić, sztuka sercem poczuć a rękami zrobić…” to motto którym od lat kieruje się Alina Czyż. Jest artystką wszechstronną, z powodzeniem próbującą sił w różnych dziedzinach sztuki od malarstwa przez haft, po wspaniałe gobeliny, makramy i witraże. Szczególnie upodobała sobie te ostatnie tworząc z nich lampy, zegary, klosze i witraże okienne. Wystawa prezentuje całokształt pracy twórczej artystki mieszkającej i tworzącej od wielu lat w Szydłowcu.
Alina Czyż z domu Mączyńska urodziła się w Haynau (obecnie Chojnów) w rodzinie robotników przymusowych III Rzeszy. Korzenie jej rodziny wywodzą się z Borek – niewielkie wsi w gminie Chlewiska.
Jest absolwentką wydziału mechanicznego Politechniki Rzeszowskiej oraz Studium Nauczycielskiego. Przez 35 lata była nauczycielem techniki i plastyki w Liceum Ogólnokształcącym w Szydłowcu. Była twórczynią sekcji artystycznej Spółdzielni Uczniowskiej „Nastolatka”. Jej wychowankowie z powodzeniem brali udział w konkurach zdobywając główne nagrody, swoje prace zaprezentowali m.in. z okazji Międzynarodowego Roku Dziecka w 1978 roku, w Paryżu, w siedzibie UNESCO.
Pierwszy, indywidualny sukces pani Alina odniosła w 1988 roku, otrzymała wyróżnienie za swoje hafty, które zaprezentowała w konkursie rękodzieła ludowego zorganizowanym przez Wojewódzki Zarząd Ligi Kobiet. Zachęciło ją to po sięgnięcie po nowe tematy i techniki.
Po przejściu na emeryturę ma czas by wreszcie w pełni oddać się swojej pasji. Próbuje swych sił w coraz to nowych dziedzinach rękodzieła artystycznego. Swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem chętnie dzieli się z innymi podczas prowadzonych kursów i warsztatów artystycznych.
Pani Alina Czyż ma na swoim koncie liczne wystawy, udział w targach, pokazach. Po raz pierwszy zaprezentowała swój dorobek artystyczny w 1989 roku na wystawie zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Szydłowcu. Od tego czasu eksponowałam swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych: Szydłowiec – w Sali wystaw artystycznych – ZAMEK; Szydłowiec – Rynek Wielki; Radom – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”; Skarżysko Kamienna – Miejskie Centrum Kultury; Chlewiska – Gminny Ośrodek Kultury; Tarnów – I i II Międzynarodowe Biennale Twórczości Artystycznej nauczycieli; Poznań – Międzynarodowe Targi Poznańskie „Festiwal Przedmiotów Artystycznych”; Gorzów Wielkopolski – Galeria BWA. Swoje prace prezentowała również na wystawach i pokazach organizowanych przez Wspólnotę Ziemi Szydłowieckiej.
Twórczość pani Aliny była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana m.in. w 2007 roku – medal pamiątkowy „w dowód uznania i wdzięczności” z okazji jubileuszu 580-lecia miasta Szydłowca, 2004 – nagroda KAPITUŁY RUCHU „Piękniejsza polska”, 1986 – złota odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego, 1983 – „Złoty Krzyż Zasługi”, 1976 – „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego”
Wystawa „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” jest kolejną, zorganizowaną przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Po raz pierwszy artystka zaprezentowała swój dorobek w salach wystawowych muzeum na „Wystawie jubileuszowej” w listopadzie 1999 roku.