majerczyk piotr i dorota

„Z nizin i gór”

W sobotę, 4 czerwca minęła 250. rocznica śmierci Stanisława Moniuszki (1819-1872), twórcy narodowej opery polskiej. Skromy ten kompozytor nie śmiał stawać w rzędzie znakomitości europejskich, ale po śmierci Chopina to on był najwybitniejszym polskim twórcą muzycznym doby romantyzmu.

Moniuszko chętnie wplatał do swojej muzyki elementy folkloru. W 1846 r. wybucha powstanie w Krakowie i chłopskie na Podhalu. Kompozytor tworzy operę nawiązującą do tradycji swego narodu. Powstaje opera „Halka” z librettem Wolskiego – dramat osadzony w scenerii Podhala. Wszak górale – silni, zahartowani, honorowi, przywiązani do tradycyjnych wartości i inteligentni – uosabiali mit prawdziwego Polaka. Opera podbiła serca nie tylko rodaków. Któż nie zna dumki Jontka „Szumią jodły na gór szczycie”, czy arii Halki „Gdyby rannym słonkiem”?

W te rocznicowe obchody wpisuje się nasz pierwszy koncert organizowany w ramach projektu VI Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych „Z nizin i gór”, na którym, obok kapeli wielkopolskiej, wystąpi kapela podhalańska – kapela z „polskiego Piemontu”, z miejsca, do którego niegdyś uczestnicy powstania styczniowego jeździli na „kuracje polskością”.

Dziś jesteśmy wolnym krajem we wspólnocie europejskiej, w którym muzyka gra, i to jak! Kapela Majerczyków i Kapela Dudziarzy Wielkopolskich z siłą ludowego żywiołu przeniosą nas do świata tradycji. Prowadzenie koncertu: Magdalena Sitek.

Przypominamy, że od czwartku do piątku trwają warsztaty śpiewu podhalańskiego i gry na instrumentach pasterskich, prowadzone przez Dorotę i Piotra Majerczyków.