Fado – warsztaty i koncert

W piątek 8 listopada 2024 r. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza do Centrum Naukowo-Administracyjnego (ul. Kąpielowa 8) na spotkania z FADO:

Warsztaty Fado

• 8 listopada 2024 roku
  • godzina 11:00
  • Centrum Naukowo-Administracyjne (ul. Kąpielowa 8)
  • rezerwacja: +48 48 617 17 89

Podczas warsztatów Kinga Rataj przybliży kulturę portugalską i zjawisko muzyczne jakim jest fado.

Koncert Fado – Kinga Rataj Trio

• koncert z cyklu „Kameralnie nad Korzeniówką”
  • 8 listopada 2024 roku
  • godzina 18:00
  • Centrum Naukowo-Administracyjne (ul. Kąpielowa 8)
  • rezerwacja: +48 48 617 17 89
  • Wydarzenie będzie rejestrowane w formie audiowizualnej. Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na rejestrację i publikację wizerunku przez Muzeum w celach informacyjnych i promocyjnych.

Fado to jeden z najbardziej charakterystycznych i złożonych elementów kultury portugalskiej, gatunek heterogeniczny i performatywny, coraz częściej asymilujący się w różnych krajach i występujący w różnych kontekstach kulturowych. Fado jako „miejska, popularna pieśń portugalska” zostało w 2011 roku wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO dołączając do najcenniejszych, wymagających ochrony, form ludzkiej aktywności z zakresu kultury.

W czasie koncertu klasyczne fado mieszać się będzie z jazzem, tangiem i flamenco ukazując świat „muzyki duszy”. Wystąpią:

• Marek Bazela – fortepian
  • Oleg Dyyak – akordeon, cajon, duduk, instrumenty perkusyjne
  • Kinga Rataj – vocal

Warsztaty oraz koncert odbędą się w ramach projektu „Fado – heterogeniczność, performens, inkluzywność”.

Projekt sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.