Grafika przedstawiająca biały napis i logotyp, po bokach przeźroczyste pomarańczowe formy geometrycznych drzew, a tło stanowi fragment sielskiego obrazu z chmurami, drzewami i drewnianą stodołą.

Otwarcie wystawy czasowej „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne”.

Zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne”.

• 17.10.2024 r.
  • ul. Gen. Jana Sowińskiego 2, zamek w Szydłowcu
  • wejście od strony muzeum
  • rezerwacja miejsc +48 48 617 17 89
  • ilość miejsc ograniczona
  • Zapisy do dnia 16.10.2024 r.

Wystawa czasowa „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne” to kolorowa i muzyczna podróż w świat dziecięcych instrumentów muzycznych.

Ekspozycja prezentuje 260 glinianych „skarbów” ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Gwizdki i okaryny, bo takie instrumenty są bohaterami tej wystawy, do dziś są kojarzone przede wszystkim z zabawkami kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. Te, zdawać by się mogło, proste przedmioty mają jednak bardziej złożoną historię i zastosowanie, a ich różnorodność nie wynika tylko z bogactwa kolorów i form.

Ceramiczne narzędzia muzyczne zaliczane są do grupy aerofonów wargowych, czyli instrumentów muzycznych, których źródłem dźwięku jest powietrze wprowadzane do przestrzeni rezonansowej poprzez zadęcie. W zależności od ich wewnętrznej budowy i liczby otworów, pozwalają na tworzenie pojedynczych dźwięków, prostych zwrotów melodycznych, ale także bardziej skomplikowanych melodii.

Multisensoryczna forma ekspozycji pobudzi zmysły, pozwoli na aktywne obserwowanie, słuchanie i odkrywanie świata gwizdków ceramicznych.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszył koncert Przemysława Ficka i Marcina Blachury.