Spektakl dla dzieci teatrzyku Małe Mi

Teatralna podróż w Centrum Naukowo-Administracyjnym Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu do krainy Dawno, Dawno Temu.

We wtorek 24 września dzieci z szydłowieckich szkół i przedszkoli miały okazję uczestniczyć w spektaklach wędrownego teatrzyku Małe Mi.

Przedstawienie zatytułowane „Fintikluszki – folkowe okruszki” dzieliło się na różnorodne drobne opowieści, bo fintikluszki to drobiazgi, które ukazały widzom świat wartości, zarówno ludowych obyczajów, piękno ręcznie wykonanych zabawek jak i przyśpiewek czy też ludowych narzędzi i instrumentów muzycznych. Najmłodsi z zaangażowaniem wysłuchali Gospodyni, Gospodarza oraz Wielkoludów – bohaterów teatrzyku, którzy zdradzili między innymi, jak i po co powstał Skowronek, gdzie spał i kim był Domowik.

Opowieściom z kramu towarzyszyły zabawy ruchowe i śpiew.

Poprzez teatr lalek, ciekawą scenografię, rekwizyty w formie tradycyjnych zabawek i instrumentów zaprezentowano dzieciom liczne mądrości ludowe.

Przedstawienie powstało na podstawie opowieści z Puszczy Knyszyńskiej zebranych w „Raptularzu Supraskim” przez Wojciecha Załęskiego oraz pieśni zebranych przez Marcina Lićwinko a zaaranżowanych przez Karolinę Cichą, laureatkę Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja.

Wystąpili Sława Tarkowska-Orzełek i Daniel Kiermut.