Grupa ludzi stojących w sali muzealnej z dużym obrazem w złotej ramie i gablotami z instrumentami muzycznymi,

Architektura Zamku w Szydłowcu. Przemiany. Detale. Artyści.

W sobotę 7 września 2024 roku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu włączyło się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja wydarzenia zainicjowanego przez Radę Europy w 1985 r. odbywa się pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia.

Z tej okazji muzeum przygotowało spacer pt. Architektura Zamku w Szydłowcu. Przemiany. Detale. Artyści.

Uczestnicy wydarzenia zwiedzając z historykiem sztuki zamkową wyspę, przyglądając się poszczególnym fasadom zamku, spacerując po dziedzińcu i wzdłuż muru kurtynowego poznali etapy budowy i rozbudowy rezydencji oraz obejrzeli najciekawsze detale architektoniczne.

Zwiedzili także zamkowe komnaty i mieszczącą się w najstarszych z nich wystawę stałą „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli”.

Zwiedzającym udostępniono także wystawy prezentujące największą w kraju kolekcję ludowych instrumentów muzycznych, czyli wystawę „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję” oraz wystawę „Magia instrumentów – osobliwości inwencja trzygłosowa” wraz z Eksperymentarium Dźwięku – przestrzenią do samodzielnego grania na instrumentach muzycznych.