muzeum ludowych instrumentów muzycznych - chopin forever - google arts&culture

Z etnoświata Chopina. W audiosferze wczesnej młodości Chopina – polskie ludowe instrumenty muzyczne XVII-XXI wieku.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu prezentuje swoje kolekcje na platformie Google Arts & Culture w ramach międzynarodowego projektu „Chopin Forever”.

Dwa lata prac, 12 instytucji z 6 krajów na świecie, najnowsze technologie, unikatowe zbiory, a wszystko po to, by przybliżyć postać polskiego wirtuoza, kompozytora i pianisty – Fryderyka Chopina.

Poznaj człowieka, który kryje się za muzyką

Dnia 20 października 2021 r., w czasie wielkiego święta jakim jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w ręce użytkowników z całego świata została oddana platforma internetowa, będąca wielowymiarową opowieścią o Fryderyku Chopinie. Dzięki niej internauci będą mogli odkryć człowieka stojącego za wspaniałą muzyką: poznać 50 historii, obejrzeć ponad 20 filmów oraz ponad 1200 zdjęć w wysokiej rozdzielczości – przedmiotów, manuskryptów, listów, rzeczy osobistych i fotografii związanych z utalentowanym kompozytorem.

„Chopin Forever” – nowa kolekcja o życiu i twórczości wirtuoza fortepianu dostępna na Google Arts & Culture

Międzynarodowe grono

W projekcie koordynowanym przez Instytut Fryderyka Chopina, poza Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych wzięły udział:

  • Museum Vleeshuis – Belgia
  • Museu Nacional d’Art de Catalunya – Hiszpania
  • Museum Celda de Frédéric Chopin y George Sand – Hiszpania
  • Deutsche Grammophon – Niemcy
  • The Cobbe Collection Trust – Wielka Brytania
  • The Morgan Library & Museum – USA
  • Chopin Fundation od the United States – USA
  • Teatr Wielki – Polska Opera Narodowa – Polska
  • Balet dworski „Cracovia Danza” – Polska
  • Milanowskie Centrum Kultury – Polska
  • Muzeum Łazienki Królewskie – Polska
W Szydłowcu – Z etnoświata Chopina

W ramach prezentacji dostępnej on-line Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych (pierwsze na świecie i jedyna w Polsce placówka poświęcona przede wszystkim ludowym instrumentom muzycznym) przygotowało wstawę: Z etnoświata Chopina. W audiosferze wczesnej młodości Chopina – polskie ludowe instrumenty muzyczne XVII-XXI wieku.

Ekspozycja opowiada o instrumentach, z których brzemieniem Fryderyk Chopin mógł zapoznać się w młodości. Najważniejsze w kolekcji, w kontekście wpływu na wrażliwość muzyczną artysty, są XIX-wieczne instrumenty charakterystyczne dla Wielkopolski. Chopin związany był z tym regionem, dzięki swojej matce, Tekli z Krzyżanowskich i jej rodzinie. W czasie licznych podróży odwiedzał Poznań (pierwszy raz w 1828 r.), pałac myśliwski Radziwiłłów w Antoninie (gdzie powstało Trio g-mol op. 8), a także Kalisz i Ostrów Wielkopolski. Wraz z Adamem Helbichem uczestniczył trzydniowym w weselu w Żychlinie. Natomiast do Strzyżewa jeździł w odwiedziny u matki chrzestnej (Anny ze Skarbków Wiesiołowskiej). Chopin poznawał lokalny folklor, który stał się niewyczerpanym źródłem muzycznej inspiracji.

Na wystawie zaprezentowanej przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu można nie tylko obejrzeć – na zdjęciach w bardzo wysokiej jakości, ale i usłyszeć – wywodzące się z Wielkopolski ludowe instrumenty takie jak: mazanki, dudy, siesieńki, czy kozły weselne.

Wirtualny spacer po Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych

Dodatkową atrakcją, którą Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przygotowało dla użytkowników platformy Google Arts & Culture jest wirtualny spacer po stałych wystawach instrumentologicznych: Magia instrumentów. Osobliwości „inwencja trzygłosowa” i Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję. O wartości merytorycznej ekspozycji świadczą zdobyte przez nie nagrody.

Więcej o Chopinie

W wielkie wydarzenie, jakim jest XVIII edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, muzeum szydłowieckie wpisuje się po raz kolejny. Przypomnijmy, że w wydawnictwie towarzyszącym wystawie „Widzę muzykę”, zorganizowanej przez Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach tego konkursu, znalazł się esej dyrektor Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – dr Anety I. Oborny:  Chopin – w wizualności nastroju. Wokół inspiracji polskiego modernizmu.

Kolekcje wszystkich partnerów dostępne są na platformie Google Arts & Culture na stronie g.co/Chopin, a także dzięki bezpłatnej aplikacji dostępnej na systemy iOS i Android.