Piękno na co dzień – japońskie przedmioty użytkowe, stroje i broń

Muzeum zaprasza do obejrzenia wystawy „Piękno na co dzień. Japońskie przedmioty użytkowe, stroje i broń” ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Wystawa ma na celu przybliżenie kultury i tradycji Japonii. Na wystawie zaprezentowano narodowy strój japoński – kimono, aranżację wnętrza mieszkalnego, w którym obejrzeć można przedmioty codziennego użytku. Ekspozycja ukazuje przykłady japońskiego rzemiosła artystycznego, kaligrafii oraz uzbrojenia. Komisarzem wystawy jest pani Barbara Chlebowska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Troska o estetykę od wieków przenika życie codzienne w Japonii. W każdej jego dziedzinie – stroju, przygotowywaniu i podawaniu posiłków, aranżacji wnętrz i ogrodów, dla Japończyków istotne jest wywołanie efektu estetycznego. Tradycyjna estetyka japońska opiera się na kilku zasadach, które tworzą odmienny od europejskiego kanon piękna.
W sztukach plastycznych typowa jest asymetria kompozycji, natomiast w literaturze nieregularność formy utworu – dają one bowiem odbiorcy większą niż struktury regularne
i symetryczne swobodę w rozwijaniu zasugerowanej przez artystę myśli czy idei. Dla japońskiej sztuki i wzornictwa charakterystyczne jest wywoływanie starannie zaplanowanego, wielopłaszczyznowego efektu estetycznego za pomocą prostych, oszczędnych środków.

WYSTAWA PREZENTUJE:
Kimona – narodowy japoński, ubiór, inne elementy odzieży – krótkie okrycia wierzchnie haori, szerokie spodnie hakama oraz dodatki – pasy obi i obuwie geta
Przykłady kaligrafii – umiejętność pięknego pisania była zawsze wysoko ceniona na Dalekim Wschodzie, w Japonii kaligrafia osiągnęła jednak szczególnie wysoki poziom artyzmu.
Japońskie rzemiosło artystyczne – najwyższy poziom artystyczny osiągały przedmioty z laki (żywicy rosnącego we wschodniej Azji drzewa lakowego). Znakomite opanowanie zawodu powszechne u japońskich rzemieślników sprawiało, że były one kunsztowne, a dzieła najzdolniejszych z nich awansowały do rangi sztuki.
Aranżacje japońskiego wnętrza mieszkalnego
Uzbrojenie – japońskie uzbrojenie, szczególnie miecze, należy do czołowych osiągnięć rzemiosła kraju kwitnącej wiśni. Typowa dla mieczy japońskich jest jednosieczna, lekko wygięta klinga, wykuta z wielu warstw stali o różnych właściwościach.

Wiele elementów tradycyjnego japońskiego stylu życia odeszło w przeszłość, mimo to estetyka nadal odgrywa ważną rolę praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Zmysł artystyczny Japończyków współcześnie znajduje doskonały wyraz między innymi w dekoracjach świątecznych, ozdobach do prezentów, lampionach itp.