Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu w 2024 r. realizuje zadanie pn. „O unikatowości polskich instrumentów dudowych. Wirtualny przewodnik” ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Ludowe instrumenty muzyczne to bardzo ważny element polskiej tradycji muzycznej. Wśród nich wyjątkowe miejsce zajmują dudowe instrumenty muzyczne – wyróżniające się historią sięgającą czasów antycznych, skomplikowaną budową oraz jej regionalnym zróżnicowaniem.
Instrumenty dudowe od wieków budują również polską tożsamość kulturową, a związane z nimi tradycje wykonawcze i umiejętność wytwarzania zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
W ramach zadania wykonane zostaną odwzorowania w technologii 2D oraz – zapewne pierwszy raz w polskim muzealnictwie – odwzorowania 3D w technologii 360° wybranych instrumentów dudowych (dud podhalańskich i wielkopolskich, gajd, kozłów czarnych i białych, sierszeniek) z największej w kraju kolekcji należącej do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Odwzorowania instrumentów wzbogacone o opisy ukazujące konteksty historyczne, geograficzne i kulturowe zostaną udostępnione na stronie internetowej – dudy.muzeuminstrumentow.pl, tworząc swoisty wirtualny przewodnik.
Projekt sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.