Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Budowa nowej siedziby MLIM przy ul. Kąpielowej 8, finansowana z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego
Międzynarodowa Noc Muzeów 19 V 2018
Spektakl teatralno-muzyczny "O gęsim jaju", 28 III 2018
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę MLIM 16 II 2018 r.
Kuba Stankiewicz International Jazz Trio 19 I 2018
Koncepcja nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

„Motywy floralne i zoomorficzne w ludowym instrumentarium muzycznym”

Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zapraszają do zwiedzania nowej wystawy czasowej „Motywy floralne i zoomorficzne w ludowym instrumentarium muzycznym”

 

 Muzeum Regionalne w Opocznie, 

Plac Zamkowy 1, 26-300 Opoczno

Wernisaż wystawy:

23 stycznia 2015 r., godzina 13.00

Czas trwania wystawy:

23 stycznia - 31 marca 2015 r.

 

Motywy roślinne i zwierzęce są bardzo często wykorzystywane w elementach zdobniczych instrumentów a narzędziom muzycznym wprost nadaje się ich formę.

Na wystawie prezentowana jest bogata kolekcja instrumentów do dziś używanych w kapelach i zespołach muzycznych w całej Europie. Z grupy instrumentów strunowych, typowych i wyjątkowych w polskiej muzyce ludowej, prezentowane są skrzypce z lwią główką nieznanego twórcy, skrzypce wykonane przez Stefana Witka z Rzepiennika Biskupiego k. Tarnowa z główką w kształcie węża, złóbcoki Stanisława Gracy z Poronina (małopolskie) oraz cymbały rzeszowskie Bronisława Pikuły z Czerc k/Przeworska (podkarpackie).Instrumenty europejskie, obecnie nieco rzadziej używane, to gitarolutnia z rozetą w kształcie róży, niemieckie cytry koncertowe z namalowanymi ornamentami roślinnymi oraz przedstawiającymi pawie, mandolina typu portugalskiego produkcji włoskiej z inkrustowanym motywem przedstawiającym motyle.  

Jako przykłady typowych polskich instrumentów ludowych można obejrzeć m. in. harmonie wyprodukowane w przedwojennych firmach: „trzyrzędówkę” ręczną Franciszka Mejera z Warszawy i M. Wełny z Łodzi, harmonię pedałową Władysława Leonhardta z Warszawy ozdobione intarsjowanym i rzeźbionym motywem kwiatowym. Ciekawostkę stanowią instrumenty mechaniczne - niemieckie pozytywki płytowe typu „Symphonion” i „Polyphon” z końca XIX wieku. Znalazły się one obok harmonii, gdyż w obydwu typach instrumentów źródłem dźwięku jest metalowy „języczek”, wprawiany w drganie mechanicznie lub poprzez ruch powietrza. Instrumenty typowe dla Wielkopolski reprezentują dzieła najlepszych twórców z tego regionu: kozioł weselny „biały” Andrzeja Mendlewskiego z Poznania, dudy wielkopolskie typu bukowsko – kościańskiego wykonane przez Tomasza Kicińskiego z Bukówca Górnego oraz sierszeńki jednopęcherzowe autorstwa Czesława Prządki ze Zbąszynia. Ciekawostkę stanowią instrumenty dęte, które zgromadzone obok siebie mogą być przykładem ewolucji tego typu instrumentów: od piszczałki z kości, gwizdka z drewna o kształcie ptaka, poprzez rogi sygnalizacyjne do profesjonalnej trąbki skrzydłówki.

Znaczną część ekspozycji stanowią gliniane gwizdki zgromadzone w szydłowieckim Muzeum w latach 1979 - 2005, przedstawiające zwierzęta domowe i leśne oraz postacie ludzkie, takie jak: jeździec na koniu, baba z kurką czy lajkonik. Twórcami eksponowanych narzędzi muzycznych są: Władysława Prucnal i Andrzej Ruta z Medyni Głogowskiej (podkarpackie), Anna i Rajmund Kicmanowie z Karczewa (mazowieckie), Roman Romańczyk z Krakowa, Marian Romańczyk i Małgorzata Gabryel z Żywca (śląskie), oraz Henryk Rokita z Rędocina (świętokrzyskie). Twórcami prezentowanych okaryn o bardzo ciekawych kształtach i zdobieniach są: Kazimierz Nowak z Czechowic-Dziedzic (śląskie) i Klementyna Kot z Warszawy.

 

 • 01 MLIM_MS_1303 a m
 • 02 mlim_ms_712 mandolina szczeg m
 • 03 MLIM_MS_333 c 9x6 m
 • 04 764 a pozytywka pytowa Symphonion m
 • 05 mlim_ms_1351 m
 • 06 mlim_ms_1002_1 m
 • 07 mlim_ms_1244 trbka skrzydwka altowa m
 • 08 mlim_ms_1373 m
 • 09 mlim_ms_1378 m
 • 10 mlim_ms_1390 m
 • 11 mlim_ms_1421 m
 • 12 mlim_ms_1432 m
 • 13 mlim_ms_1433 m
 • 14 mlim_ms_1464 m
 • 15 mlim_ms_1467 m

Wystawa ze zbiorów szydłowieckiego Muzeum w Opocznie

JoomSpirit