Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Budowa nowej siedziby MLIM przy ul. Kąpielowej 8, finansowana z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego
Międzynarodowa Noc Muzeów 19 V 2018
Spektakl teatralno-muzyczny "O gęsim jaju", 28 III 2018
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę MLIM 16 II 2018 r.
Kuba Stankiewicz International Jazz Trio 19 I 2018
Koncepcja nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

"Mediterranea– instrumenty południowoeuropejskie ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu”

Wystawa czasowa

„Mediterranea – instrumenty południowoeuropejskie ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu”

 

sala Karola Anbilda w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, ul. Żeromskiego 12  

 

 Czas trwania wystawy:

15 Lutego 2013 r. - 5 kwietnia 2013 r.

 

 

 

 

      Szydłowieckie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych ma przyjemność zaprezentować zbiory z grupy strunowych instrumentów szarpanych, pochodzące głównie z południowej części Europy.

       Tego rodzaju instrumenty przeniknęły do kultury europejskiej za pośrednictwem Arabów, Persów oraz Greków i były unowocześniane i udoskonalane przez wieki ich użytkowania. Poprzez rozwój budowy i techniki gry na strunowych instrumentach szarpanych dziś występuje niezliczona ilość ich odmian na całym świecie. Warto choćby wymienić harfy i liry - wywodzące się z Zachodniej Azji oraz Europy (od 3 tys. lat p.n.e.), lutnie, które miały swój początek w Mezopotamii (XVII w. p. n. e.) oraz ich odmiany takie jak teorban, arcylutnia, bałałajka i banjo, cytary (wywodzące się z citoli - instrumentu trubadurów francuskich), mandoliny, domry i obecnie chyba najbardziej rozpowszechnione w muzyce popularnej gitary.

    Wystawę „Mediterranea” tworzą instrumenty pochodzące z krajów śródziemnomorskich a także eksponaty, których pierwowzór stanowią modele twórców południowoeuropejskich. Prezentowana jest kolekcja gitarolutni i kilku typów mandolin a także skrzypce, akordeon oraz trąbki. Prezentujemy ciekawe 6-strunne gitarolutnie z pięknymi ozdobnymi rozetami w miejscach otworów rezonansowych. Niezwykły jest fakt, że każdy instrument posiada rozetę o innym kształcie – geometrycznym oraz floralnym (różanym i winnej latorośli). Ornamentykę stosowano również na innych elementach instrumentów. Na uwagę zasługuje jedyna z kolekcji gitarolutnia z główką zakończoną postacią aniołka. Kolekcję instrumentów szydłowieckiego muzeum upiększa zbiór 8-strunnych sopranowych i altowych mandolin typu neapolitańskiego i portugalskiego. Każdy instrument posiada na płycie wierzchniej inkrustację chroniącą przed zniszczeniem powierzchni w trakcie użytkowania, a szczególnie cenna jest mandolina neapolitańska, z ozdobną intarsją przedstawiającą postać grajka.

     Szydłowieckie instrumenty cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród zwiedzających wystawy muzealne. Na wystawie znajduje się gitarolutnia o pięknej symetrycznej rozecie, która została uwieczniona w dłoniach Bohuna w filmowej ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

 

Wystawa zorganizowana przy współpracy z Filharmonią Świętokrzyską oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach.

 

Fotorelacja z otwarcia wystawy, które miało miejsce 15 lutego 2013 roku w sali Karola Anbilda Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach o godzinie 18.30. 

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 90
 • 91
 • 92
 • 93

 

 

JoomSpirit