Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Maciej Fortuna Słowiański – Koncert w wulkanie - 13 I 2017
Warsztaty budowy gwizdków ceramicznych 14 XII 2016
Finał V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych
Lutnia i gitara – instrumenty muzyków dawnych wieków – wykład i koncert Jerzego Żaka 21 X 2016
Rozstrzygnięcie V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych 5 X 2016
X edycja konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba" - II miejsce i dwa wyróżnienia
Szydłowieckie Muzeum uhonorowane w 41. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej", 15 VI 2016

Finał V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

     Otwarcie wystawy pokonkursowej „Warsztat, materia, dźwięk” było okazją do spotkania z budowniczymi ludowych instrumentów muzycznych i muzyką tradycyjną z reprezentowanych przez nich regionów Polski. Były przemówienia, gratulacje, rozdanie nagród laureatom i dużo dobrej muzyki.

Ceremonię otworzył dźwięk trombity. Na instrumencie zagrał Zbigniew Wałach – słynny muzykant z Beskidu Śląskiego, ale także twórca instrumentów z regionu (gajd, piszczałek, gęśli, trombit, rogów pasterskich), laureat II nagrody w Konkursie.

Czytaj więcej: Finał V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

Rozstrzygnięcie V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych powraca po 11 latach, aby na nowo docenić tradycyjne formy, pobudzić budowniczych do kontynuowania ich twórczej aktywności i uaktualnić wiedzę z zakresu instrumentarium całej Polski. Od maja 2016 roku do siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu napływały instrumenty z całego kraju. Był to intensywny czas spotkań, rozmów, a przede wszystkim ciężkiej pracy budowniczych instrumentów i niecierpliwego oczekiwania muzealników trzymanych w niepewności aż do ostatnich dni przed upływem terminu nadsyłania prac konkursowych.

Ostatecznie do V edycji Konkursu przystąpiło 38 uczestników zgłaszając 144 różnorodne instrumenty i narzędzia muzyczne. Wśród twórców znaleźli się zarówno doświadczeni mistrzowie, ich uczniowie, natchnieni pasjonaci, jak i pieczołowici rekonstruktorzy. W Jury zasiadali najwybitniejsi etnomuzykolodzy z różnych ośrodków naukowych w kraju oraz specjaliści z dziedziny polskich instrumentów ludowych: prof. Ewa Dahlig – Turek, prof. Piotr Dahlig, prof. Zbigniew Przerembski, dr Aneta Oborny i Piotr Piszczatowski. 

Czytaj więcej: Rozstrzygnięcie V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

Młodzi artyści nagrodzeni w konkursie p.t. „Szydłowiec w perspektywie. Impresja pejzażu”.

 

Dnia 17 czerwca 2016 roku w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego i fotograficznego inspirowanego malarstwem Władysława Aleksandra Maleckiego p.t. „Szydłowiec w perspektywie. Impresja pejzażu”.Do konkursu zorganizowanego przez Muzeum zgłoszono 58 prac w tym 38 prac ze szkół podstawowych, 16 prac ze szkół gimnazjalnych powiatu szydłowieckiego oraz  4 prace fotograficzne z LO im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu.

 

Czytaj więcej: Młodzi artyści nagrodzeni w konkursie p.t. „Szydłowiec w perspektywie. Impresja pejzażu”.

Szydłowiec w perspektywie. Impresja pejzażu

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza Uczniów Szkół Powiatu Szydłowieckiego do udziału w KONKURSIE PLASTYCZNYM I FOTOGRAFICZNYM inspirowanym malarstwem Władysława Aleksandra Maleckiego pod tytułem „Szydłowiec w perspektywie. Impresja pejzażu”. Konkurs jest realizowany w ramach projektu „Malecki. Urzeczeni pejzażem”, związanego z promocją obrazu „Pejzaż z okolic Szydłowca” Władysława Aleksandra Maleckiego zakupionego do zbiorów Muzeum. 

 

Czytaj więcej: Szydłowiec w perspektywie. Impresja pejzażu

„V Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych„

 Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu we współpracy z Fundacją „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Stowarzyszeniem Twórców Ludowych ogłaszają V Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych. Na realizację konkursu Muzeum otrzymało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Kultura ludowa i tradycyjna oraz dotację organizatora Muzeum Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Czytaj więcej: „V Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych„

JoomSpirit