Budowa nowej siedziby MLIM przy ul. Kąpielowej 8, finansowana z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego
Międzynarodowa Noc Muzeów 19 V 2018
Spektakl teatralno-muzyczny "O gęsim jaju", 28 III 2018
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę MLIM 16 II 2018 r.
Kuba Stankiewicz International Jazz Trio 19 I 2018

Kapela Byrtków i Janusz Prusinowski

W piątkowy wieczór (8.09.2017) do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu z okazji otwarcia nowej wystawy czasowej pt.: Ludowe „stradivariusy” przybyła zarówno rzesza lokalnych miłośników kultury i sztuki, jak też goście z Warszawy, Radomia i Kielc. Na wystawie – będącej częścią szerszego projektu o tym samym tytule, realizowanego przez muzeum ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego – znalazły się specjalnie wyselekcjonowane egzemplarze skrzypiec, najciekawsze i najbardziej znamienne formy tych instrumentów ludowych. Zdecydowana większość z nich pochodzi z naszych magazynów (57 skrzypiec), dziewięć  cennych eksponatów użyczyły nam:  Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Żadne słowa jednak nie oddadzą piękna dźwięku skrzypiec lepiej niż one same. Jeśliby zatem przyjąć, że wybrane eksponaty są niczym ludowe „stradivariusy”, to na koncercie towarzyszącym wystawie grali ludowi wykonawcy niczym Paganini! Z Żywiecczyzny przyjechał do Szydłowca skrzypek kapeli Braci Byrtków – Władysław wraz z uczniami Przemysławem Fickiem (dudy) i Marcinem Blachurą (skrzypce, śpiew) oraz zasłużony dla odrodzenia muzyki wsi polskiej - Janusz Prusinowski (skrzypce, śpiew) z Piotrem Piszczatowskim (basy, bęben, baraban). Sam koncert przeszedł wszelkie oczekiwania, a bisom nie było końca!

Ludowe „stradivariusy”