Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Koncert zespołu Lúthien Consort - "Psałterz świętej Cecylii" 22 XI 2017
"Turniej skrzypków" 17 XI 2017
Koncepcja nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
Podpisanie umowy na budowę nowej siedziby z Generalnym Wykonawcą prac budowlanych , 2 X 2017 r.
Rozdanie nagród w XI edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne "Wierzba" - I miejsce dla MLIM w kategorii "Muzealny projekt otwarty" 21 IX 2017
I miejsce dla MLIM w kategorii "Muzealny projekt otwarty" w XI edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne "Wierzba"
Otwarcie wystawy "Ludowe stradivariusy"- 8 IX 2017

Wykład prof. Andrzeja Bieńkowskiego

 

W czwartkowe popołudnie (7.12.2017) Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu wypełniło się młodzieżą i stałymi gośćmi, którzy zebrali się specjalnie by wysłuchać referatu profesora Andrzeja Bieńkowskiego.

 

Czytaj więcej: Wykład prof. Andrzeja Bieńkowskiego

Spotkanie „Nietypowe instrumenty muzyczne”, 3 marca 2017 r.

Wraz z pierwszymi powiewami wiosennego powietrza swoje podwoje otworzyły muzealne magazyny. Nietypowe instrumenty przechowywane w zbiorach Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu miały okazję zabrzmieć w rękach muzykantów - Wiesławy Gromadzkiej - harmonistki i śpiewaczki z Kamienia Dużego k. Wieniawy oraz Piotra Sikory z Kuźnicy k. Przysuchy - skrzypka, bębnisty i budowniczego instrumentów. Rzetelnym naukowym komentarzem dzieła twórców ludowych (i nie tylko) opatrzył wybitny etnomuzykolog, kierownik Zakładu Muzykologii Systematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego - prof. dr hab. Zbigniew Przerembski.

 

Czytaj więcej: Spotkanie „Nietypowe instrumenty muzyczne”, 3 marca 2017 r.

"Z Janem Matejką nie tylko o malarstwie"

W środę 6 kwietnia 2016 roku w Sali Kominkowej szydłowieckiego Zamku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych gościło Martę Kłak-Ambrożkiewicz (kuratorkę zbiorów w Domu Jana Matejki – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie), która przybliżyła postać Jana Matejki zebranym słuchaczom. Wykład został zorganizowany w oparciu o oryginalne dzieła krakowskiego mistrza użyczone z Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę czasową Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i ludowe instrumenty muzyczne w malarstwie polskim. Eksponowane i szczególnie omawiane były dwa kartony do polichromii Kościoła Mariackiego w Krakowie – Postać anioła grająca na instrumencie smyczkowym oraz Postać anioła grająca na flecie.

 

Czytaj więcej: "Z Janem Matejką nie tylko o malarstwie"

„Władysław Aleksander Malecki. Poeta pejzażu”

 

Wieczorem, 16 marca w Sali kominkowej szydłowieckiego Zamku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych zainaugurowało projekt „Malecki. Urzeczeni pejzażem”, promujący obraz Władysława Aleksandra Maleckiego „Pejzaż z okolic Szydłowca”. Obraz od końca 2015 r. znajduje się w zbiorach placówki.  

O szczegółach dotyczących zakupionego obrazu, jak też o malarstwie W. A. Maleckiego opowiadał Alojzy Oborny, specjalista od malarstwa polskiego XIX/XX wieku, autor katalogu oraz pierwszej monograficznej wystawy poświęconej W.A. Maleckiemu zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Kielcach w 1999 r. Dzięki Jego wykładowi zatytułowanemu „Władysław Aleksander Malecki. Poeta pejzażu” licznie zebrani słuchacze przenieśli się w nastrój i koloryt obrazów tego wybitnego pejzażysty.

Inauguracja projektu „Malecki. Urzeczeni pejzażem”

Ut musica pictura - wykład Janusza Wałka

 

 W sali kominkowej szydłowieckiego zamku, 26 listopada 2014 roku miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu "Kobieta z harfą" - wokół sekretnej aury obrazu. Zaproszony przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu Janusz Wałek, specjalista do spraw malarstwa europejskiego z Muzeum Narodowym w Krakowie, długoletni opiekun najsłynniejszego obrazu w zbiorach polskich Damy z Gronostajem Leonarda da Vinci, wystąpił z prelekcją pt. "Ut musica pictura - malarstwo jak muzyka". 

Czytaj więcej: Ut musica pictura - wykład Janusza Wałka

JoomSpirit