Inauguracja projektu „Malecki. Urzeczeni pejzażem”

Wieczorem, 16 marca w Sali kominkowej szydłowieckiego Zamku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych zainaugurowało projekt „Malecki. Urzeczeni pejzażem”, promujący obraz Władysława Aleksandra Maleckiego „Pejzaż z okolic Szydłowca”. Obraz od końca 2015 r. znajduje się w zbiorach placówki.

„Pejzaż z okolic Szydłowca”, ma szczególne znaczenie dla szydłowieckiego muzeum i dla miasta. Powstał prawdopodobnie w czasie pomieszkiwania Maleckiego w szydłowieckim ratuszu. Dwa ostatnie dwa lata życia (maj 1898 - marzec 1900) malarz spędził bowiem w Szydłowcu, gdzie burmistrz Dominik Dereń oddał do jego dyspozycji pokój w Ratuszu. Z tego okresu znane nam są jedynie dwie prace tego artysty: ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie rysunek kredką czarną i białą na papierze szaro-niebieskim p.t. „Przed kościołem” sygn. i datowany „A. W. Malecki 1898”, znany także pod drugim tytułem „Miasteczko, targ na rynku w Szydłowcu” (w tle kościół św. Zygmunta) oraz obraz olejny ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie – jedyna jego martwa natura „Owoce i lampa naftowa”. Obraz nosi wszelkie znamiona charakteryzujące malarstwo Maleckiego z lat 90. XIX w. Na dalekim horyzoncie dostrzegamy sylwety kościoła parafialnego św. Zygmunta, wieżę ratuszową oraz zamek. Warto dodać iż szydłowieckie Muzeum posiada w swych zbiorach jeszcze dwa obrazy tego znakomitego pejzażysty –  z 1869 r. p.t. „Pejzaż z kapliczką” oraz z lat 1889-1890 „Pejzaż z łódką”. Wszystkie obrazy autorstwa Władysława Maleckiego ze zbiorów MLIM były prezentowane podczas inauguracji projektu „Malecki. Urzeczeni pejzażem”.

O szczegółach dotyczących zakupionego obrazu, jak też o malarstwie W. A. Maleckiego opowiadał Alojzy Oborny, specjalista od malarstwa polskiego XIX/XX wieku, autor katalogu oraz pierwszej monograficznej wystawy poświęconej W.A. Maleckiemu zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Kielcach w 1999 r. Dzięki Jego wykładowi zatytułowanemu „Władysław Aleksander Malecki. Poeta pejzażu” licznie zebrani słuchacze przenieśli się w nastrój i koloryt obrazów tego wybitnego pejzażysty.

W czasie przerwy muzealni goście mogli zobaczyć wystawę stałą oraz czasową prezentującą kilkadziesiąt obrazów polskich mistrzów pędzla „Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i ludowe instrumenty muzyczne w malarstwie polskim.”

W następnej części programu publiczność wysłuchała recitalu wokalnego solistki Opery Narodowej Magdaleny Idzik (mezzosopran), której przy fortepianie towarzyszyła Agnieszka Kozło. W programie koncertu znalazły się utwory inspirowane urodą natury i krajobrazu autorstwa takich kompozytorów jak: Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Mieczysław Karłowicz, Ignacy Jan Paderewski, Domenico Scarlatti, Louis Claude Daquin, Robert Schuman, Claude Debussy, Carlos Guastavino. Wydarzenie poprowadził Leszek Ślusarski.

• MLIM_KR_0035
  • MLIM_KR_0040