Budowa nowej siedziby MLIM przy ul. Kąpielowej 8, finansowana z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego
Międzynarodowa Noc Muzeów 19 V 2018
Spektakl teatralno-muzyczny "O gęsim jaju", 28 III 2018
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę MLIM 16 II 2018 r.
Kuba Stankiewicz International Jazz Trio 19 I 2018

"Z Janem Matejką nie tylko o malarstwie"

W środę 6 kwietnia 2016 roku w Sali Kominkowej szydłowieckiego Zamku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych gościło Martę Kłak-Ambrożkiewicz (kuratorkę zbiorów w Domu Jana Matejki – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie), która przybliżyła postać Jana Matejki zebranym słuchaczom. Wykład został zorganizowany w oparciu o oryginalne dzieła krakowskiego mistrza użyczone z Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę czasową Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i ludowe instrumenty muzyczne w malarstwie polskim. Eksponowane i szczególnie omawiane były dwa kartony do polichromii Kościoła Mariackiego w Krakowie – Postać anioła grająca na instrumencie smyczkowym oraz Postać anioła grająca na flecie.

Uczestnicy spotkania, w tym młodzież z szydłowieckich szkół, poznali rodzinę, pasje i zainteresowania Jana Matejki. Prelegentka przedstawiła kluczowe dla kariery artysty obrazy oraz cenne, czasami zaskakujące eksponaty z kolekcja Jana Matejki, które malarz wykorzystywał w swoich kompozycjach. Po prelekcji dociekliwi słuchacze zadawali pytania Marcie Kłak-Ambożkiewicz.

• MLIM_KR_07859
  • MLIM_KR_07860