Relacja z Seminarium "Dziedzictwo Kulturowe Regionu"

Seminarium DZIEDZICTWO KULTUROWE REGIONU –
5 listopada 2012 roku, Szkoła Podstawowa w Jagodnem

Tego dnia część zbiorów z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu można było podziwiać na wystawie w Jagodnem (gm. Mirzec, pow. starachowicki). Oprócz instrumentów mistrza ludowego Jana Rafalskiego - skrzypiec, basów i bębenka na ekspozycji znalazły się również eksponaty ukazujące proces tworzenia dłubanych skrzypiec i basów oraz elementy warsztatu lutniczego: ława stolarska i narzędzia, pochodzące z warsztatu Jana Rafalskiego i innych lutników. Wystawa wzbogacona była o skrzypce lokalnych twórców ludowych.

Podczas spotkania wykłady wygłosili: prof. dr hab. Stefan Józef Pastuszka – członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na temat „Rola mediów w wykorzystaniu dziedzictwa kulturowego regionu w edukacji i wychowaniu”, dr Aneta Oborny – Dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu na temat Warsztat lutnika. Instrumenty regionalnych lutników w zbiorach MLIM w Szydłowcu” oraz mgr Janina Skotnicka - Kierownik Działu Sztuki Ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach na temat „Sztuka ludowa powiatu starachowickiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach”.

Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem osób w każdym wieku, przybyło wielu zaproszonych gości. W spotkaniu uczestniczyli również potomkowie Jana Rafalskiego, któremu poświęcona była również wystawa biograficzna. Wydarzenie wzbogacone było o jarmark sztuki ludowej oraz prezentacje multimedialne w Sali Muzeum Pamiątek Regionalnych.

Na spotkaniu poświęconemu dziedzictwu kulturowemu nie mogło zabraknąć praktycznego przekazu tradycji dzieciom i młodzieży.
Dzieci wzięły udział w zajęciach rytmiczno – instrumentalnych, przy muzyce tradycyjnej granej na żywo. Uczyły się gry na bębenku obręczowym i obok skrzypiec Jana Rafalskiego poznały inne dwa ludowe instrumenty tzw. „dłubane”: mazanki wielkopolskie oraz sukę biłgorajską. Miały również okazję do zapoznania się z instrumentem dętym - fagotem.

Finałem spotkania był koncert muzyki klasycznej, rozrywkowej i tradycyjnej.
Wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Jagodnem, zespół ze Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kościelnej, Katarzyna Zedel z MLIM w Szydłowcu, kapela „Sąsiedzi” z Tychowa Starego oraz córka Jana Rafalskiego Zofia Ślęzak z Jagodnego z prawnukami Miłoszem Zugajem i Patrykiem Klatką.

Archiwum - Seminarium w Jagodnem 5 listopada 2012r.