Polskie ludowe instrumenty muzyczne w zbiorach szydłowieckiego muzeum

Celem lekcji jest zaprezentowanie uczestnikom polskich instrumentów ludowych na podstawie najciekawszych eksponatów ze zbiorów muzealnych. Uczestnicy poznają podstawowe 4 grupy instrumentów: membra-nofony (instrumenty, gdzie źródłem dźwięku jest drgająca membrana), chordofony (strunowe), idiofony (samodźwięczne) i aerofony (m.in. dęte) oraz ich występowanie w składach kapel w najważniejszych regionach etnograficznych w Polsce. Prezentacja instrumentów odbywa się również w sposób praktyczny – uczestnicy sami podejmują próby wydobywania dźwięków.