Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę MLIM 16 II 2018 r.
Kuba Stankiewicz International Jazz Trio 19 I 2018
Koncert zespołu Lúthien Consort - "Psałterz świętej Cecylii" 22 XI 2017

„Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i ludowe instrumenty muzyczne w malarstwie polskim”

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Wspieranie działań muzealnych na organizację wystawy „Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i ludowe instrumenty muzyczne w malarstwie polskim”. Planowany termin wystawy to 22 października 2015 do końca maja 2016 roku.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace czołowych malarzy polskich XIX i XX wieku pochodzące ze zbiorów wielu muzeów polskich w tym z sześciu narodowych: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Będą to obrazy, w których jednym z głównych motywów są sceny muzyczne i ludowe instrumenty muzyczne. Do Szydłowca przyjadą między innymi dzieła: Franciszka Kostrzewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego, Vlastimila Hofmana, Tadeusza Makowskiego, Zofii Stryjeńskiej, Teodora Axentowicza, Wincentego Wodzinowskiego, oraz szkice do polichromii kościoła mariackiego w Krakowie wykonane przez Jana Matejkę. Wystawa, będąca pierwszą prezentacją tego tematu w dziejach muzealnictwa polskiego uświetni przypadający w bieżącym roku jubileusz 40-lecia szydłowieckiego Muzeum. Pozostałe środki na realizację wystawy zapewni Organizator Muzeum – Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Mazowieckiego.