Zakończono prace konserwatorskie wybranych instrumentów, możliwe dzięki otrzymanej dotacji z MKiDN, przy wsparciu finansowym Województwa Mazowieckiego.

Do odnowionej siedziby muzeum – Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów, powróciły eksponaty muzealne, których konserwacja odbyła się dzięki otrzymanej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego. Do konserwacji przeznaczono 13 instrumentów muzycznych z szydłowieckiej kolekcji.

Piękny wygląd odzyskało 9 harmonii ( 7 z polskich zakładów, 2 nieznanego twórcy) z bogatej kolekcji ok. 200 instrumentów tego typu: 2 harmonie dwurzędowe, 5 harmonii trzyrzędowych a także dwie harmonie trzyrzędowe pedałowe, szczególnie ulubione przez dawnych muzykantów ludowych z okolic Szydłowca, Radomszczyzny a także Ziemi Kurpiowskiej.

Z grupy membranofonów (instrumentów z drgająca membraną) zakonserwowano jeden baraban twórcy ludowego oraz jeden kocioł datowany na XVIII w. Z grupy chordofonów (instrumentów strunowych) konserwacji poddano cymbały rzeszowskie oraz skrzypce wykonane również przez ludowych twórców.

Przeprowadzone prace konserwatorskie na wybranych instrumentach polegały na odczyszczeniu powierzchni, uzupełnieniu ubytków i rekonstrukcji brakujących części, sklejeniu pęknięć, odkażeniu i powstrzymaniu procesu niszczenia spowodowanego przez drewnojady.

Prace konserwatorskie umożliwiły również dokonanie odkryć, ważnych ze względów naukowych. Demontaż cymbałów, które według informatorów miały być wykonane przez Jana Sowę z Piątkowej, pozwolił na odkrycie napisu umieszczonego na wewnętrznej stronie płyty wierzchniej, który ukazuje właściwego twórcę a także fundatora instrumentu: „Cymbał, Zrobiony w roku 1935.I.9, Fundator, Kleczyński Antoni, Majster, Kruczek Józef, Piątkowa”.

Równie ciekawym odkryciem jest częściowe odtworzenie inskrypcji na powierzchni historycznego kotła, który został przekazany dla muzeum jako dar z Parafii Rzymsko-katolickiej w Radzanowie. Nowoczesne techniki konserwatorskie, wykorzystujące promienie ultrafioletowe, pozwoliły na odkrycie napisu na miedzianym korpusie kotła: „Antonina z Bąkowskich i Michał Sna…kowie Kas…sy ofiarują Kościołowi w Radzanowie”.

Zakonserwowane instrumenty odzyskały swój pierwotny, ekspozycyjny wygląd i będą prezentowane na nowych ekspozycjach stałych, których otwarcie planowane jest na drugą połowę 2015 roku. W dalszych planach rozwoju muzeum przewidziane jest wyeksponowanie pozostałych instrumentów w komnatach, które aktualnie są pomieszczeniami biurowymi, a które ze względu na duże walory historyczne i architektoniczne w przyszłości będą udostępnione zwiedzającym.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Mazowieckiego.

• 01 harmonia 622
  • 02 harmonia Lassota