"Kobieta w czarnej sukni" w szydłowieckim zamku.

Dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu wzbogaciło się o nowy obiekt. Jest to zakupiony w ramach Programu Kolekcje muzealne - obraz Johanna Petera Bredta "Portret kobiety w czarnej sukni" z 1820 roku.

Pozyskane dzieło nosi typowe cechy malarstwa Bredta. Zwraca uwagę precyzja, z jaką oddana jest faktura – jedwabiu, koronek, piór i innych elementów dekoracyjnych, w tym umieszczonej na drugim, ale jakże wyraźnie obecnej i z pietyzmem oddanej – harfy. Jest to portret reprezentacyjny wyróżniający się dobrym poziomem artystycznym.

Nabyty obraz splata w sobie wszystkie profile działalności Muzeum: muzyczny poprzez instrument (harfa) dość szczegółowo uwidoczniony w tle płótna; etnograficzny – poprzez jedwabną chustę damy, z barwnym, ludowym wzorem; historyczny – poprzez związki Radziwiłłów – dawnych właścicieli szydłowieckiego zamku, z kulturą Niemiec (od 1547 roku książąt Rzeszy), malarstwo niemieckie zapewne uświetniało wnętrza rezydencji Radziwiłłów.

Jesienią bieżącego roku (tj 2014) w wyremontowanych komnatach zamkowych ukaże się szerszej publiczności "Kobieta w czarnej sukni". Prezentacji tego niezwykłego dzieła będzie towarzyszyć szereg wydarzeń, które zorganizuje Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, w tym koncert, wykład oraz warsztatowe zajęcia dla dzieci.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Budżetu Województwa Mazowieckiego