Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Budowa nowej siedziby MLIM przy ul. Kąpielowej 8, finansowana z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego
Międzynarodowa Noc Muzeów 19 V 2018
Spektakl teatralno-muzyczny "O gęsim jaju", 28 III 2018
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę MLIM 16 II 2018 r.
Kuba Stankiewicz International Jazz Trio 19 I 2018
Koncepcja nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

„Ludowe stradivariusy” w szydłowieckim muzeum

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu serdecznie zaprasza na wystawę czasową Ludowe „stradivariusy”, której wernisaż odbędzie się w dniu 8 września 2017 roku w siedzibie instytucji – Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów o godzinie 17.00.

 

Na nowej wystawie przedstawiony będzie kunszt polskiego ludowego lutnictwa poprzez prezentację bogatej kolekcji skrzypiec, pochodzących głównie ze zbiorów własnych Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, uzupełnionych o najciekawsze egzemplarze instrumentów muzycznych pożyczonych z innych muzeów. Na szydłowieckiej wystawie prezentowane będą instrumenty XIX- wieczne – najstarszy datowany jest na ok. 1890 r. Znaczna liczba pokazywanych skrzypiec pochodzi z 1. połowy XX w., najnowsze wykonano w XXI w. Eksponowane skrzypce to wyjątkowe obiekty, które powstały w warsztatach samouków obdarzonych kreatywnością i odwagą w dążeniu do wymarzonych kształtów i form. Zaprezentowanych będzie 70 instrumentów muzycznych również 4 skrzypce, wykonane podczas warsztatów prowadzonych w muzeum przez mistrzów budowy skrzypiec „dłubanych” oraz „klejonych” – Zbigniewa Butryna i Piotra Sikorę. Wystawę dopełni bogaty materiał ikonograficzny: m.in. formy lutnicze do wyrobu skrzypiec, oryginalne obrazy – w tym po raz pierwszy prezentowany obraz Jacka Malczewskiego z 1902 r. Mężczyzna grający na skrzypcach (skrzypek) (w zbiorach MLIM od 2016 r.) oraz fotografie przedstawiające artystyczną dokumentację roli, jaką skrzypce pełniły przez wieki w codziennym życiu

Uświetnieniem otwarcia wystawy będzie koncert Kapeli Byrtków, jednej z nielicznych już autentycznych kapel góralskich z Beskidu Żywieckiego oraz Janusza Prusinowskiego - inicjatora odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce, multiinstrumentalisty, wybitnego skrzypka.

Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg, organizowanych od września do grudnia wydarzeń: między innymi "Turniej skrzypków", wykłady, prelekcje poświęcone wiejskim skrzypkom z regionu radomskiego i szydłowieckiego oraz dedykowana wystawie lekcja muzealna.

Zadanie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Budżetu Województwa Mazowieckiego.

 

  • MLIM_MS_467 WK179300_08
  • MLIM_MS_573 WK179332_573_przod
  • MLIM_MS_993 WK176123_MLIM_31_05_2017_wk
  • WK176302_MLIM_31_05_2017_wk m
  • plakat stradivariusy
  • w 2 d WK179235_04

JoomSpirit