Budowa nowej siedziby MLIM przy ul. Kąpielowej 8, finansowana z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego
Międzynarodowa Noc Muzeów 19 V 2018
Spektakl teatralno-muzyczny "O gęsim jaju", 28 III 2018
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę MLIM 16 II 2018 r.
Kuba Stankiewicz International Jazz Trio 19 I 2018

MUZYKANCI TRALALANCI czyli w Krainie Dźwięków Przeróżnych

Międzynarodowy Dzień Teatru w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

27 marca 2017 r., godz. 12.00, Sala Kominkowa Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu 27 marca 2017 roku o godzinie 12.00 w dzień Międzynarodowego Dnia Teatru organizuje spektakl muzyczny „Muzykanci Tralalanci”.

Spektakl jest przedsięwzięciem stworzonym przez artystów wykonujących zarówno polską muzykę tradycyjną, jak i muzykę eksperymentalną. Wykorzystując tworzone dla dzieci utwory Witolda  Lutosławskiego, bazujące na utworach czołowych polskich poetów: Juliana Tuwima (od którego wiersza pochodzi nazwa projektu) i Janiny Porazińskiej, zaprasza małych słuchaczy do Krainy Dźwięków Przeróżnych. Melodie i dźwięki grane są zarówno na instrumentach tradycyjnych – harmonii trzyrzędowej, bębenku obręczowym, okarynach, jak i instrumentach mało znanych, unikatowych, np. trąbkoskrzypcach. Pojawiają się także instrumenty niekonwencjonalne -  grzebień, kieliszki z wodą, blaszane ryby – grzechotki. Piosenki dla dzieci przeznaczone dla głosu sopranowego wykonywane są tradycyjnymi technikami - głosem białym, charakterystycznym dla śpiewu wiejskiego. W spektaklu pojawiają się także tańce – fokstrot i oberek.

Zespół „Tralalantów” tworzą muzycy, śpiewacy i aktorzy od wielu lat zaangażowani w działania artystyczne i animacyjne wokół muzyki tradycyjnej: Agata Harz (formacje: "Księżyc", "Wędrowiec", "Pies szczeka"), Katarzyna Szurman ("Kapela ze Wsi Warszawa", "Czarne Motyle", "Śliczne Goździki"), Piotr Herbich i Katarzyna Żytomirska (Teatr "Scena Lubelska 30/32").

Monidło będące scenografią spektaklu jest dziełem malarki Marii Żytomirskiej. Pozostałe elementy scenograficzne - dawne zabawki wiejskich rzemieślników pochodzą z kolekcji Katarzyny Szurman.

Wejście na spektakl nieodpłatne, ilość miejsc ograniczona, prosimy o rezerwacje miejsc pod nr tel. 48 617 17 89.

Serdecznie zapraszamy.