Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Budowa nowej siedziby MLIM przy ul. Kąpielowej 8, finansowana z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego
Międzynarodowa Noc Muzeów 19 V 2018
Spektakl teatralno-muzyczny "O gęsim jaju", 28 III 2018
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę MLIM 16 II 2018 r.
Kuba Stankiewicz International Jazz Trio 19 I 2018
Koncepcja nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

„Lutnia i gitara – instrumenty dawnych muzyków”

 

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza  na prelekcję z koncertem o tytule „Lutnia i gitara – instrumenty dawnych muzyków” w wykonaniu Jerzego Żaka związanego z Akademią Muzyczną w Krakowie katedra Muzyki Dawnej. Spotkanie odbędzie się w Sali Kominkowej Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów 21 października 2016 roku (piątek) o godzinie 19.00 jako wydarzenie towarzyszącą wystawie czasowej „Motywy muzyczne w malarstwie europejskim XVII-XIX wieku w obrazach z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie”. 

 

 

Podczas prelekcji zebrani goście będą mogli poznać historię instrumentów szarpanych: lutni, teorby i gitary. Podczas koncertu Jerzy Żak zaprezentuje utwory:

 Giovanni Girolamo KAPSPERGER (ok.1580-1651) Libro quarto d'intavolatura di chitarrone, Rzym 1640: Preludio, Toccata, Passacaglia, Kapsperger; Silvius Leopold WEISS (1687-1750) Sonata g-moll, sw 51: Allemande, Bourrée, Presto; Johann Sebastian BACH (1685-1750) Adagio i Fuga, bwv 1000/1001 Mauro GIULIANI (1781-1828) Grandes Variations sur la Romance favorite La Sentinelle, op 91; Nikołaj I. PAWLISZCZEW (1802-1879) Grande Fantaisie ok.1858, op 25

Wstęp wolny - prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 20 października pod numerem telefonu 48 617 17 89.

 

 Jerzy Żak - gra na historycznych instrumentach szarpanych - lutni, teorbie, gitarze romantycznej, zarówno solo, jak i w muzyce zespołowej. Początkowo studiował gitarę klasyczną w Łodzi, później w Alicante, w Hiszpanii. Od 1983 roku, po studiach w Londynie, specjalizuje się w muzyce dawnej. Występował z czołowymi zespołami muzyki dawnej w Polsce, grał też ze szwajcarskim Le Nations (M.-T. Yan, P. Pandolfo), duńskim Concerto Copenhagen (A. Manze); towarzyszył znanym solistom, jak B. Hofmann, P. Kusiewicz, R. Wistreich, O. Pasiecznik, A. King i inni. W Warszawskiej Operze Kameralnej był lutnistą i kierownikiem muzycznym produkcji barokowych (Monteverdi, Merula, Pękiel, Blow). W 1993 roku założył własny zespół – Kleine Cammer-Musique, specjalizujący się w repertuarze sasko-polskiego dworu w Dreźnie i w Warszawie w 1. poł. XVIII wieku. Jerzy Żak jest w gronie wiodących badaczy muzyki lutniowej J.S. Bacha. Jego rekonstrukcje Concerti Weissa wydane są w „dziełach wszystkich” tego kompozytora w serii Das Erbe deutscher Musik. Zajmuje się literaturą i tradycją wykonawczą XIX-wiecznej muzyki gitarowej, wokalnej i kameralnej. Jest też żywo zainteresowany muzyką współczesną, co zaowocowało kompozycjami jemu dedykowanymi. Uczy w Akademii Muzycznej w Krakowie.

JoomSpirit