Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Maciej Fortuna Słowiański – Koncert w wulkanie - 13 I 2017
Warsztaty budowy gwizdków ceramicznych 14 XII 2016
Finał V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych
Lutnia i gitara – instrumenty muzyków dawnych wieków – wykład i koncert Jerzego Żaka 21 X 2016
Rozstrzygnięcie V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych 5 X 2016
X edycja konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba" - II miejsce i dwa wyróżnienia
Szydłowieckie Muzeum uhonorowane w 41. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej", 15 VI 2016

„Maciej Fortuna Słowiański – Koncert w wulkanie”

Jazzmani zainspirowani energią polskiej muzyki ludowej odbyli podróż do wnętrza wulkanu na Islandii. Dźwiękiem i obrazem opowiedzą o tym doświadczeniu w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

W dniu 13 stycznia 2017 roku, o godzinie 19 w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów, siedzibie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odbędzie się szczególny koncert noworoczny. Odwiedzi nas zespół „Maciej Fortuna Słowiański”, aby zaprezentować przedpremierowo swój nowy program inspirowany polską muzyką tradycyjną.

 

Czytaj więcej: „Maciej Fortuna Słowiański – Koncert w wulkanie”

„Warsztat, materia, dźwięk. Wystawa V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych”

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza na otwarcie wystawy instrumentów wraz z uroczystym rozdaniem nagród przyznanych w V Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych, 9 grudnia 2016 r. o godzinie 17.00 w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka - występy laureatów, m.in. Tomasza Kicińskiego z kapelą dudziarską z Wielkopolski, Mateusza Raszewskiego w trio z basami kaliskimi prezentującym muzykę znad Prosny i Piotra Majerczyka z kapelą podhalańską.

 

Czytaj więcej: „Warsztat, materia, dźwięk. Wystawa V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów...

„Lutnia i gitara – instrumenty dawnych muzyków”

 

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza  na prelekcję z koncertem o tytule „Lutnia i gitara – instrumenty dawnych muzyków” w wykonaniu Jerzego Żaka związanego z Akademią Muzyczną w Krakowie katedra Muzyki Dawnej. Spotkanie odbędzie się w Sali Kominkowej Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów 21 października 2016 roku (piątek) o godzinie 19.00 jako wydarzenie towarzyszącą wystawie czasowej „Motywy muzyczne w malarstwie europejskim XVII-XIX wieku w obrazach z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie”. 

 

Czytaj więcej: „Lutnia i gitara – instrumenty dawnych muzyków”

Międzynarodowa Noc Muzeów 2016

 

W ramach Międzynarodowej Nocy Muzeów 14 maja 2016 roku szydłowieckie Muzeum zaprasza wszystkich gości w godzinach od 16 do 24. Podczas tej wyjątkowej nocy odbędzie się finisaż wystawy czasowej „Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i ludowe instrumenty muzyczne w malarstwie polskim”. O godzinie 18 rozpocznie się na koncert zespołu „Orkiestra Jednej Góry – Matragona”, zaprezentowany zostanie program Anarti. Artyści odnaleźli inspirację dla najnowszego swojego programu w zaginionym świecie Celtów znad ich rodzimej rzeki. Ta kultura wydaje się warta uwagi nie tylko archeologów. Poza archeologią wyobraźnię muzyków Matragony inspiruje sama przyroda - z potomkami drzew świętych gajów, wyniosłymi wzgórzami, ze śladami świątyń i kurhanów. Muzyka Matragony odległa jest od nurtu określanego współcześnie jako ”celtycka”. Odtworzenie muzyki Anartów byłoby dziś niemożliwe. Jest więc to kreacja zaginionego świata, który muzycy chcą przywrócić wyobraźni słuchaczy. Następnie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie dr Anety Oborny - dyrektor szydłowieckiego Muzeum, po wystawie czasowej. Autorka scenariusza przedstawi wyjątkowość motywów muzycznych w malarstwie polskim.    

 

Czytaj więcej: Międzynarodowa Noc Muzeów 2016

„Z Janem Matejką nie tylko o malarstwie”

 

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza na wykład Marty Kłak-Ambrożkiewicz pt. „Z Janem Matejką nie tylko o malarstwie”, który odbędzie się 6 kwietnia (środa) 2016 r. o godz. 12.00 w Sali Kominkowej szydłowieckiego Zamku. 

 

Czytaj więcej: „Z Janem Matejką nie tylko o malarstwie”

JoomSpirit