Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Budowa nowej siedziby MLIM przy ul. Kąpielowej 8, finansowana z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego
Międzynarodowa Noc Muzeów 19 V 2018
Spektakl teatralno-muzyczny "O gęsim jaju", 28 III 2018
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę MLIM 16 II 2018 r.
Kuba Stankiewicz International Jazz Trio 19 I 2018
Koncepcja nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Noc Muzeów w Szydłowcu

 Międzynarodowa Noc Muzeów, po raz kolejny zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, wypełniona była różnymi atrakcjami, dzięki czemu każdy znalazł coś dla siebie.  

Czytaj więcej: Noc Muzeów w Szydłowcu

„O gęsim jaju” – wiosenny spektakl muzyczny

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru szydłowieckie muzeum przemieniło się w teatr. Około 250 młodych widzów przybyło na spektakl muzyczny „O gęsim jaju” w wykonaniu grupy Teatrzyk Raz Dwa Trzyk.

Czytaj więcej: „O gęsim jaju” – wiosenny spektakl muzyczny

„Sobiescy – zachowane w dźwiękach” - projekt realizowany w 2018 roku ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

 W 2018 roku – roku obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski oraz roku Jubileuszu 50-lecia powstania szydłowieckiego muzeum, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu realizuje projekt poświęcony Jadwidze i Marianowi Sobieskim – wybitnym polskim etnomuzykologom, autorom dorobku naukowego o znaczeniu fundamentalnym dla rozwoju polskiej etnomuzykologii, jednym z głównych inicjatorów oraz organizatorów ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego (AZFM, 1950-1954), której celem było utrwalenie jak najpełniejszego obrazu polskiej muzyki tradycyjnej, w okresie powojennym będącej już w fazie postępującego zaniku.

Czytaj więcej: „Sobiescy – zachowane w dźwiękach” - projekt realizowany w 2018 roku ze środków Samorządu...

„Wierzby” zostały wręczone

Pierwsza nagroda dla Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Już po raz jedenasty rozdane zostały nagrody w Konkursie Mazowieckie Zdarzenie Muzealne -„Wierzba”. W tym prestiżowym  konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, wyłaniającym najlepsze placówki w regionie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zostało wyróżnione po raz kolejny, otrzymując I nagrodę w kategorii muzealny projekt otwarty, za zorganizowanie „V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych”. To ósma nagroda dla szydłowieckiej placówki w historii tego konkursu - konkursu, do którego mogło przystąpić 116 muzealnych placówek mających swoją siedzibę na Mazowszu. 

 

Czytaj więcej: „Wierzby” zostały wręczone

Ludowe „stradivariusy”

W piątkowy wieczór (8.09.2017) do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu z okazji otwarcia nowej wystawy czasowej pt.: Ludowe „stradivariusy” przybyła zarówno rzesza lokalnych miłośników kultury i sztuki, jak też goście z Warszawy, Radomia i Kielc. Na wystawie – będącej częścią szerszego projektu o tym samym tytule, realizowanego przez muzeum ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego – znalazły się specjalnie wyselekcjonowane egzemplarze skrzypiec, najciekawsze i najbardziej znamienne formy tych instrumentów ludowych. Zdecydowana większość z nich pochodzi z naszych magazynów (57 skrzypiec), dziewięć  cennych eksponatów użyczyły nam:  Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.  

Czytaj więcej: Ludowe „stradivariusy”

JoomSpirit