Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Rozdanie nagród w XI edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne "Wierzba" - I miejsce dla MLIM w kategorii "Muzealny projekt otwarty" 21 IX 2017
I miejsce dla MLIM w kategorii "Muzealny projekt otwarty" w XI edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne "Wierzba"
Otwarcie wystawy "Ludowe stradivariusy"- 8 IX 2017
Międzynarodowa Noc Muzeów 20 V 2017
Otwarcie wystawy "W blasku królewskiego wizerunku" 25 IV 2017
"Muzykanci Tralalanci" - spektakl muzyczny z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, 27 III 2017 r.
"Nietypowe instrumenty muzyczne" 3 III 2017 r.

„Wierzby” zostały wręczone

Pierwsza nagroda dla Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Już po raz jedenasty rozdane zostały nagrody w Konkursie Mazowieckie Zdarzenie Muzealne -„Wierzba”. W tym prestiżowym  konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, wyłaniającym najlepsze placówki w regionie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zostało wyróżnione po raz kolejny, otrzymując I nagrodę w kategorii muzealny projekt otwarty, za zorganizowanie „V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych”. To ósma nagroda dla szydłowieckiej placówki w historii tego konkursu - konkursu, do którego mogło przystąpić 116 muzealnych placówek mających swoją siedzibę na Mazowszu. 

 

Czytaj więcej: „Wierzby” zostały wręczone

Ludowe „stradivariusy”

W piątkowy wieczór (8.09.2017) do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu z okazji otwarcia nowej wystawy czasowej pt.: Ludowe „stradivariusy” przybyła zarówno rzesza lokalnych miłośników kultury i sztuki, jak też goście z Warszawy, Radomia i Kielc. Na wystawie – będącej częścią szerszego projektu o tym samym tytule, realizowanego przez muzeum ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego – znalazły się specjalnie wyselekcjonowane egzemplarze skrzypiec, najciekawsze i najbardziej znamienne formy tych instrumentów ludowych. Zdecydowana większość z nich pochodzi z naszych magazynów (57 skrzypiec), dziewięć  cennych eksponatów użyczyły nam:  Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.  

Czytaj więcej: Ludowe „stradivariusy”

I miejsce dla szydłowieckiego muzeum

 

Z radością dzielimy się wiadomością, że Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zostało szczególnie docenione podczas tegorocznej edycji konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – WIERZBA”. W kategorii „Muzealny projekt otwarty” zostało laureatem I nagrody za „V Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych”. W ciągu ostatnich pięciu lat muzeum było dziewięciokrotnie nagradzane oraz wyróżniane w prestiżowych konkursach, ministerialnych i regionalnych. W tym roku jest laureatem konkursu po raz dziesiąty w historii instytucji. 

 

Czytaj więcej: I miejsce dla szydłowieckiego muzeum

Oferta wakacyjna szydłowieckiego muzeum

 

Wakacje z duchami

Zamek w Szydłowcu skrywa w swych murach wiele tajemnic. Czy biała dama nadal krąży po komnatach, a diabelskie skrzypce były ulubionym instrumentem czarownic?

Zapraszamy w letnie miesiące wszystkich mniejszych i większych odkrywców do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu na zajęcia, w których poznawać będziemy duchy, czarty i inne legendarne istoty związane z Zamkiem Szydłowieckich i Radziwiłłów oraz z instrumentami muzycznymi.  

 

Czytaj więcej: Oferta wakacyjna szydłowieckiego muzeum

Szydłowieccy „lutnicy”

 

W ramach projektu "Ludowe stradivariusy" w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Szydłowcu od kwietnia tego roku trwają warsztaty budowy skrzypiec ludowych, zorganizowane przez szydłowieckie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się znani w Polsce mistrzowie budowy instrumentów ludowych: Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego – mistrz budowy skrzypiec i innych instrumentów strunowych tzw. "dłubanych" oraz Piotr Sikora z Kuźnicy k. Przysuchy - mistrz budowy skrzypiec tzw. "klejonych". Uczestnikami warsztatów są młodzi uczniowie I oraz III klasy stolarskiej z Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza i CKZiU.

Dnia 13 czerwca 2017 roku o godz. 11.00 szydłowieckie Muzeum zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie podsumowujące warsztaty budowy skrzypiec, które odbędzie się w Sali Kominkowej Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów. Podczas spotkania twórcy instrumentów - mistrzowie i uczniowie - opowiedzą o procesie powstawania skrzypiec i zaprezentują wykonane egzemplarze. Etapy budowy będą ukazane również w formie projekcji fotografii wykonanych na warsztatach. Będzie można również usłyszeć dźwięki skrzypiec, bo ich budowniczowie są także muzykantami i wykonają melodie ludowe ze swych regionów. Ostatnim etapem spotkania będzie zwiedzanie ekspozycji stałej oraz czasowej szydłowieckiego muzeum.

 

Czytaj więcej: Szydłowieccy „lutnicy”

JoomSpirit