Budowa nowej siedziby MLIM przy ul. Kąpielowej 8, finansowana z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego
Międzynarodowa Noc Muzeów 19 V 2018
Spektakl teatralno-muzyczny "O gęsim jaju", 28 III 2018
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę MLIM 16 II 2018 r.
Kuba Stankiewicz International Jazz Trio 19 I 2018

Osobliwa wystawa w Lublinie

Na lubelskim zamku, w siedzibie Muzeum Lubelskiego w Lublinie, 16 września 2014 roku udostępniono niezwykłą wystawę: „Osobliwości ludowego instrumentarium muzycznego ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu”. W Roku Oskara Kolberga jest to już trzecia wystawa przygotowana przez szydłowieckie Muzeum poza siedzibą – Zamkiem Szydłowieckich i Radziwiłłów. Wcześniej można było podziwiać szydłowieckie ekspozycje w Muzeum w Bielsku Podlaskim/oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Instrumenty z szydłowieckiego muzeum eksponowane były także w Muzeum Narodowym w Kielcach, Zamku w Choroszczy/oddział Muzeum Podlaskiego; do listopada pokazywane są w Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Zebranych gości na wernisażu przywitały dźwięki suki biłgorajskiej oraz bębenka, był to tzw. garnitur muzykancki (Podróżniak zdziłowicki, Polka prztykana, Oberek), który zagrali Katarzyna Zedel (suka biłgorajska) oraz Mateusz Borny (bębenek). Gości przywitał dyrektor Muzeum Lubelskiego w Lublinie Zygmunt Nasalski i poprosił o przybliżenie zebranym profilu i historii Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – osobliwości południowego Mazowsza, dyrektora tej placówki dr Anetę Oborny. Wyjątkowość i unikatowość zbiorów, ich liczebność oraz historyczne pierwszeństwo to siła szydłowieckiego muzeum, doceniana przez polskie instytucje – podkreślała Pani Dyrektor. Eksponowane zbiory w lubelskim zamku ukazują twórczą pasję oraz fantazję budowniczych instrumentów. Zwiedzający zwrócili szczególną uwagę na prezentowane skrzypce – każdy ich egzemplarz różnił się do siebie. Zachwycały rzeźbione główki skrzypiec odbiegające od tradycyjnych form, tzw. ślimaków. Intrygował metalowy dźwięcznik przytwierdzony do pudła rezonansowego unikatowego instrumentu skrzypcowego. Uśmiechy na twarzach wywoływał burczybas i diabelskie skrzypce w swych oryginalnych formach.

Wystawa spotkała się z żywym zainteresowaniem gości i mediów: szerokie relacje na jej temat ukazały się w m.in. w II Programie Polskiego Radia, w Telewizji i Radiu Lublin.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy "Osobliwości Ludowego Instrumentarium Muzycznego" w lubelskim zamku do końca listopada 2014 roku.

Wystawa czasowa w Muzeum Lubelskim w Lublinie

• MLIM 01