Koncert zespołu Lúthien Consort - "Psałterz świętej Cecylii" 22 XI 2017

Szydłowieckie eksponaty na wystawie we Włocławku

Na wystawie "Burczybasy, bazuny i mazanki. Instrumenty polskiej muzyki ludowej" w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku pokazano 34 instrumenty z szydłowieckiego Muzeum. Są to instrumenty charakterystyczne dla różnych regionów etnomuzykologicznych polski: Podhale reprezentują basów podhalańskich, złóbcoki i dzwonki pasterskie. Z regionu kaszubskiego zobaczyć można burczybasy i diabelskie skrzypce, natomiast dudy wielkopolskie, kozły, sierszeńki i mazanki to charakterystyczne instrumenty dla wielkopolski. Na wystawie także można zobaczyć harmonie, fujarki, piszczałki, gwizdki gliniane, okarynę, skrzypce, ligawę, klukę pasterską z Żywiecczyzny, oraz basy dłubane z okolic Kalisza pochodzące z kolekcji Muzeum Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Wystawa związana jest z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin Oskara Kolberga i wpisuje się w ogólnopolskie obchody Roku Oskara Kolberga, obejmuje blisko 100 instrumentów, wykorzystywanych w muzyce ludowej naszego kraju.. Ekspozycję dopełniają fotografie z lat 1930-1970 ze zbiorów Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona, ukazujące autentycznych wiejskich muzykantów z Polski centralnej. Prezentowane muzealia pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum Instrumentów Muzycznych - oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Otwarciu wystawy towarzyszyła kapela dudziarska "Sokoły".

Miejsce prezentacji wystawy: Muzeum Etnograficzne odział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6

Scenariusz i komisariat: Michał Kwiatkowski

Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska

Czas trwania: 17 czerwca–19 października 2014 r.

• 04d
  • IMGP8068