„Nagroda nagród” dla szydłowieckiego Muzeum

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowu z nagrodą specjalną podczas 22. Festiwalu  Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”

W czwartek 16 maja 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się Koncert Laureatów 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia NOWA TRADYCJA. Tego wieczoru wręczono również nagrody laureatom konkursu FONOGRAM ŹRÓDEŁ, organizowanego w ramach festiwalu przez II Program Polskiego Radia.  Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otrzymało nagrodę specjalną Fonogramu Źródeł za wydawnictwo multimedialne „Sobiescy – zachowane w dźwiękach” pod red. Anety I. Oborny, ocenione przez jurorów jako „bezcenne wydawnictwo zawierające jedne z najstarszych nagrań dźwiękowych i audiowizualnych, uzupełnione syntetycznymi artykułami z historii badań wybitnych etnomuzykologów – Jadwigi i Mariana Sobieskich”. Nagrody wręczał prezes zarządu Polskiego Radia, Andrzej Rogoyski.

Celem konkursu, organizowanego przez Polskie Radio od 2009 roku, jest promocja muzyki tradycyjnej w Polsce, „zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz artystów”.  W skład jury weszli: prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego), dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk), Maria Baliszewska – dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowe4j, Anna Borucka-Szotkowska – dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz Magdalena Tejchma – dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Nagrodzone wydawnictwo multimedialne to część i zarazem podsumowanie szerszego projektu pod tym samym tytułem, organizowanego przez instytucję w Roku Jubileuszu 50-lecia Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.  W konkursie Fonogram Źródeł Muzeum uczestniczyło po raz pierwszy, konkurując z uczestnikami , którzy od lat zajmują się wydawaniem płyt z polską muzyką tradycyjną.

fot. Grzegorz Śledź, Jerzy Z. Kosiuczenko